Niespodziewany skutek pandemii w Polsce. Zmienia się długość życia
Tego skutku pandemii Polacy się nie spodziewali. Po prawie dwóch latach walki z koronawirusem o 1,4 roku skróciła się oczekiwana długość życia. To jeden z gorszych wyników w Europie.
"Dziennik Gazeta Prawna" opisał nowe dane przedstawione przez Komisję Europejską i OECD. Wynika z nich, że Polska jest wśród krajów najbardziej dotkniętych przez epidemię.
Walka z epidemią. Złe informacje dla Polski
Według autorów raportu główną przyczyną mają być wieloletnie zaniedbania w systemie opieki zdrowotnej.
Najlepiej w zestawieniu wypadają kraje Skandynawii, Irlandia i Cypr. Długość życia nie tylko spadła, ale liczba śmierci nie była wyższa niż przed pandemią. Kluczowe były tym dobry stan zdrowia społeczeństwa przed epidemią oraz dobra opieka zdrowotna.
Zobacz także: Kontrola szczepień w firmach. Jak zagłosuje partia Ziobry?
Polska niestety jest w tyle stawki z takimi państwami jak Bułgaria, Rumunia, Hiszpania i Litwa. OECD i KE wskazują na niedofinansowanie opieki zdrowia, trudności z kadrami, długie kolejki do lekarzy (które były już przed pojawieniem się koronawirusa) oraz spore dopłacanie do usług medycznych z prywatnej kieszeni pacjenta.
Autorzy opracowania wskazują też, na złą jakość danych, które służą do monitorowania pandemii, co ma wpływ na podejmowanie decyzji w polityce walki z epidemią. Liczba testów rzadko przekraczała 1 tys. na 100 tys. mieszkańców, choć średnia unijna była 2,5 razy wyższa.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"