Trwa ładowanie...

Niespodziewany skutek pandemii w Polsce. Zmienia się długość życia

Tego skutku pandemii Polacy się nie spodziewali. Po prawie dwóch latach walki z koronawirusem o 1,4 roku skróciła się oczekiwana długość życia. To jeden z gorszych wyników w Europie.

Dane dot. Polski zaskakują Dane dot. Polski zaskakują Źródło: Istock
d3b5hw5
d3b5hw5

"Dziennik Gazeta Prawna" opisał nowe dane przedstawione przez Komisję Europejską i OECD. Wynika z nich, że Polska jest wśród krajów najbardziej dotkniętych przez epidemię.

Walka z epidemią. Złe informacje dla Polski

Według autorów raportu główną przyczyną mają być wieloletnie zaniedbania w systemie opieki zdrowotnej.

Najlepiej w zestawieniu wypadają kraje Skandynawii, Irlandia i Cypr. Długość życia nie tylko spadła, ale liczba śmierci nie była wyższa niż przed pandemią. Kluczowe były tym dobry stan zdrowia społeczeństwa przed epidemią oraz dobra opieka zdrowotna.

Zobacz także: Kontrola szczepień w firmach. Jak zagłosuje partia Ziobry?

Polska niestety jest w tyle stawki z takimi państwami jak Bułgaria, Rumunia, Hiszpania i Litwa. OECD i KE wskazują na niedofinansowanie opieki zdrowia, trudności z kadrami, długie kolejki do lekarzy (które były już przed pojawieniem się koronawirusa) oraz spore dopłacanie do usług medycznych z prywatnej kieszeni pacjenta.

d3b5hw5

Autorzy opracowania wskazują też, na złą jakość danych, które służą do monitorowania pandemii, co ma wpływ na podejmowanie decyzji w polityce walki z epidemią. Liczba testów rzadko przekraczała 1 tys. na 100 tys. mieszkańców, choć średnia unijna była 2,5 razy wyższa.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3b5hw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5hw5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj