Trwa ładowanie...
d2e83oh

Niesamowite znalezisko sprzed ponad 3750 lat

Pozostałości pieczęci z wypalanej gliny, pokrytej pismem klinowym, a pochodzącej z okresu imperium babilońskiego odkryli w północno-wschodnim Egipcie austriaccy archeolodzy - podaje serwis internetowy Egypt State Information Service.

Share
d2e83oh

O odkryciu poinformował minister kultury Egiptu. Na pieczęć natrafiono na stanowisku Tal El-Daba w prowincji al-Sharqiya, położonym 120 kilometrów na północny-wschód od Kairu.

Według dr Zahi Hawassa, Sekretarza Generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, odkryta pieczęć pochodzi z okresu panowania Hammurabiego (1792-1750 r. p.n.e.) - króla starożytnej Babilonii. To drugie znalezisko tego typu, dokonane przez austriackich naukowców.

Pierwsza pieczęć została odnaleziona wewnątrz pozostałości pałacu króla Khajana, władcy Hyksosów panującego w Egipcie w późnym okresie babilońskim w latach 1653-1614 p.n.e.

d2e83oh

Jak poinformował Manfred Bietak, szef austriackiej misji archeologicznej w Egipcie - złożonej z naukowców z Austriackiego Instytutu Archeologicznego w Kairze i Instytutu Egiptologii na Uniwersytecie Wiedeńskim - obie pieczęcie mają podobne znaczenie, gdyż są najstarszymi jak dotąd babilońskimi znaleziskami w Egipcie.

Pieczęcie są o blisko 150 lat starsze od podobnych artefaktów odnalezionych w egipskim mieście Tell el-Amarna.

d2e83oh

Podziel się opinią

Share
d2e83oh
d2e83oh
Więcej tematów