Trwa ładowanie...
d3it924

Niesamowite znalezisko sprzed ponad 3750 lat

Pozostałości pieczęci z wypalanej gliny, pokrytej pismem klinowym, a pochodzącej z okresu imperium babilońskiego odkryli w północno-wschodnim Egipcie austriaccy archeolodzy - podaje serwis internetowy Egypt State Information Service.

d3it924
d3it924

O odkryciu poinformował minister kultury Egiptu. Na pieczęć natrafiono na stanowisku Tal El-Daba w prowincji al-Sharqiya, położonym 120 kilometrów na północny-wschód od Kairu.

Według dr Zahi Hawassa, Sekretarza Generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, odkryta pieczęć pochodzi z okresu panowania Hammurabiego (1792-1750 r. p.n.e.) - króla starożytnej Babilonii. To drugie znalezisko tego typu, dokonane przez austriackich naukowców.

Pierwsza pieczęć została odnaleziona wewnątrz pozostałości pałacu króla Khajana, władcy Hyksosów panującego w Egipcie w późnym okresie babilońskim w latach 1653-1614 p.n.e.

Jak poinformował Manfred Bietak, szef austriackiej misji archeologicznej w Egipcie - złożonej z naukowców z Austriackiego Instytutu Archeologicznego w Kairze i Instytutu Egiptologii na Uniwersytecie Wiedeńskim - obie pieczęcie mają podobne znaczenie, gdyż są najstarszymi jak dotąd babilońskimi znaleziskami w Egipcie.

Pieczęcie są o blisko 150 lat starsze od podobnych artefaktów odnalezionych w egipskim mieście Tell el-Amarna.

d3it924
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3it924
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj