Trwa ładowanie...

Niesamowita trasa w Karkonoszach. Powstał ogromny śnieżny tunel

Karkonoski Park Narodowy opublikował zdjęcia śnieżnego tunelu po czeskiej stronie Karkonoszy. Jak przekazano w komunikacie, w tym sezonie pokrywa śniegu osiągnęła tam sześć metrów.

Share
Karkonosze. Śnieżny tunel
Karkonosze. Śnieżny tunel Źródło: Lidia Przewoźnik Karkonoski Park Narodowy
dnnaz88

Na przełomie kwietnia i maja co roku odśnieżany jest około półkilometrowy odcinek drogi dojazdowej do Luční bouda. Dzięki temu ułatwione jest zaopatrzenie największego schroniska w Karkonoszach.

Śnieżny tunel w Karkonoszach

W obecnym sezonie pokrywa śnieżna w Karkonoszach osiągnęła 6 metrów. "Nawiewanie ogromnych mas śniegu w rejonie przełęczy między Luční a Studniční horą jest efektem przeważających, zachodnich kierunków wiatru oraz równoleżnikowego przebiegu dużych dolin po czeskiej stronie gór, m.in. doliny Bílej Laby i Svatopetrskego potoku" - przekazał Karkonoski Park Narodowy.

Przyrodnicy przekazali, że "wilgotne masy powietrza, które przybywają znad Atlantyku wstępują dowietrznymi dolinami, a następnie nabierają prędkości, przekraczając wierzchowinowe zrównania i spływają zawietrznymi zboczami kotłów polodowcowych, a także nisz niwalnych". Temu zjawisku towarzyszą także turbulencje.

dnnaz88

Jak czytamy w komunikacie Karkonoskiego Parku Narodowego, zjawisko to nazywane jest systemem anemo-orograficznym. Po raz pierwszy opisano je właśnie w Karkonoszach.

"Specyficzne warunki klimatyczne na najwyższych szczytach Karkonoszy, a także na położonej poniżej Równi, sprawiły, że wykształcił się tutaj wyjątkowy ekosystem arktyczno-alpejskiej tundry" - dodali przyrodnicy.

Koronawirus a podróżowanie

Przypomnijmy, że Czechy nie otworzyły jeszcze granic dla turystów. O unikanie podróży apeluje także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

dnnaz88

Należy także pamiętać, że osoby, które przebywają z zagranicy do Polski, mają obowiązek odbyć 10-dniową kwarantannę. Dotyczy to nie tylko podróżnych przyjeżdżających z Unii Europejskiej, jak i poza nią, ale także Polaków.

Kwarantanny nie muszą odbywać osoby, które przeszły już zarażenie koronawirusem, są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub przedstawią negatywny test na wirusa SARS-CoV-2.

Zobacz też: Pogoda na najbliższe dni. IMGW: burze i grad zmierzają nad Polskę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnnaz88

Podziel się opinią

Share
dnnaz88
dnnaz88
Więcej tematów