Trwa ładowanie...
d2vqc8b
Niepokojący skutek zażywania viagry. Naukowcy alarmują

Niepokojący skutek zażywania viagry. Naukowcy alarmują

Niektóre powszechnie stosowane leki na zaburzenia erekcji mogą doprowadzić do zaburzeń widzenia – alarmują amerykańscy naukowcy. Chodzi m.in. o popularną viagrę i jej odpowiedniki. Dotychczasowe dane były sprzeczne, dlatego naukowcy postanowili sami zbadać ten związek. Analizując dokumentację zdrowotną 213 tys. mężczyzn w USA, którzy regularnie stosowali leki na zaburzenia erekcji, szukali odsetka pacjentów, u których rozwinęły się problemy z oczami. Okazało się, że nawet po uwzględnieniu chorób współistniejących, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroba wieńcowa, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko zaburzeń wzroku, zespół stwierdził znaczny wzrost częstości występowania schorzeń związanych z siatkówką oka. Chodzi o poważne odwarstwienie siatkówki, okluzje naczyń siatkówki, co oznacza zakrzep krwi w siatkówce lub niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego, w której przepływ krwi do siatkówki jest ograniczony. Naukowcy jednak uspokajają: ryzyko zachorowania na te choroby pozostaje wciąż bardzo niskie. - Jednak sama liczba recept wydawanych każdego miesiąca w Stanach Zjednoczonych, około 20 milionów, oznacza, że może to mieć wpływ na znaczną liczbę osób – dodał dr Mahyar Etminan, profesor nadzwyczajny z The University of British Columbia i główny autor badania.

d2vqc8b
d2vqc8b
Więcej tematów