Niepokojące doniesienia z Rumunii. Ludzie dostali ostrzeżenia SMS

Ostatniej nocy, podczas kolejnego ataku Rosji na Ukrainę, rosyjski dron naruszył rumuńską przestrzeń powietrzną. Przebywał w niej mniej niż trzy minuty - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w Bukareszcie.

 Rosyjski dron naruszył przestrzeń powietrzną Rumunii
Rosyjski dron naruszył przestrzeń powietrzną Rumunii
Źródło zdjęć: © Google Maps
oprac. JUL

W związku z nalotem mieszkańcy miejscowości znajdujących się w pobliżu granicy z Ukrainą otrzymali ostrzeżenia na swoje telefony komórkowe. "Rumuński system obserwacji radarowej wykazał, że jeden z dronów uczestniczących w ataku na cele ukraińskie wleciał około godz. 3:00 w krajową przestrzeń powietrzną w strefie przygranicznej z Ukrainą. Znajdował się tam przez bardzo krótki okres, mniejszy niż trzy minuty" - podano w komunikacie resortu, opublikowanym w piątek rano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kierowca z Białorusi mógł zabić. Nagranie go pogrążyło

Poderwano myśliwce

W odpowiedzi na atak zostały poderwane dwa rumuńskie myśliwce F-16 z bazy Borcea oraz dwa hiszpańskie samoloty F-18 z bazy Mihail Kogalniceanu pod Konstancą.

Według danych resortu obrony na tę chwilę nie ma dowodów na "oddziaływanie" drona, co oznacza brak potwierdzenia uderzenia bezzałogowca lub jego fragmentów na terytorium Rumunii. Od rana jednostki resortu przeszukują teren zarówno z powietrza, jak i na ziemi.

O sytuacji na bieżąco informowane były instytucje NATO, a w związku z incydentem zdecydowano o uruchomieniu systemu ostrzegania dla ludności w okręgu Tulcza.

NATO będzie reagować na drony?

To nie pierwszy przypadek naruszenia rumuńskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski dron używany do ataków na Ukrainę - podobny incydent odnotowano też 8 września. Ponadto na terytorium kraju znajdowano już odłamki dronów zestrzelonych nad Ukrainą.

Podczas niedawnego spotkania w Bukareszcie ministrowie obrony krajów B9 (wschodniej flanki NATO) stwierdzili, że konieczne jest stworzenie mechanizmu NATO umożliwiającego skuteczną reakcję na drony i pociski rosyjskie. Zgodnie podkreślono konieczność "zdecydowanej i skoordynowanej reakcji na szczeblu sojuszniczym, takiej jak (możliwie) najszybsze wdrożenie rotacyjnego modelu zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO".

Wybrane dla Ciebie