NA ŻYWO

"Zobaczymy, co się wydarzy". Trump przed spotkaniem z Zełenskim [RELACJA NA ŻYWO]

Wołodymyr Zełenski, Donald Trump
Wołodymyr Zełenski, Donald Trump
Źródło zdjęć: © PAP
Mateusz Czmiel

26.09.2024 | aktual.: 27.09.2024 20:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna w Ukrainie. Piątek to 948. dzień rosyjskiej inwazji. Donald Trump spotka się jednak z Wołodymyrem Zełenskim. - Zobaczymy, co się wydarzy - rzucił do dziennikarzy przed rozmową były prezydent USA. Zełenski zapowiedział natomiast, że zamierza rozmawiać o pokoju. Ukraiński prezydent zapowiedział również, że przedstawi na spotkaniu przygotowany przez siebie plan pokojowy. Sprawa samego spotkania była w ostatnich dniach przedmiotem wielu spekulacji. Jedną z przyczyn głośnych dywagacji była reakcja Republikanów na wizytę Zełenskiego w fabryce amunicji w Pensylwanii. To nie spodobało się amerykańskiej prawicy, która głośno oprotestowała ten ruch. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.

Najważniejsze informacje
  • Nie milkną echa wysadzenia gazociągu Nord Stream. Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" donosi, że akcja była planowana na długo przed inwazją Rosji na Ukrainę. Według dziennikarzy Wołodymyr Zełenski nie wiedział o tym, że taka operacja jest przygotowywana, choć jej realizację miał zatwierdzić podwładny prezydenta - ówczesny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny.
Relacja na żywo

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.

Zełenski: Naprawdę doceniamy wsparcie Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy wdzięczni Stanom Zjednoczonym i narodowi amerykańskiemu. I oczywiście rozumiemy, że Stany Zjednoczone mogą być liderem wszelkich negocjacji. Wiecie, odbyliśmy szczyt pokojowy i organizujemy kolejną. Liczymy na Wasze wsparcie - powiedział Zełenski.

Litwa dostarczy Ukrainie 5000 dronów GA-10-FPV-AI od wybranych litewskich firm, a pierwsze dostawy spodziewane są pod koniec miesiąca.

Trump i Zełenski po spotkaniu.

UE zaniepokojona doniesieniami o produkcji przez Rosję dronów szturmowych w Chinach

Doniesienia o produkcji przez Rosję w Chinach dronów szturmowych na potrzeby wojny w Ukrainie są "głęboko niepokojące" - oznajmiła w piątek rzeczniczka prasowa unijnej dyplomacji Nabila Massrali.

W środę agencja Reuters podała, że spółka zależna rosyjskiego państwowego koncernu zbrojeniowego Almaz-Antey przy pomocy lokalnych specjalistów opracowała i przeprowadziła testy w locie nowego modelu drona o nazwie Garpiya-3 (G3) w Chinach.

Agencja powołała się dwa źródła w europejskiej agencji wywiadowczej.

"Odnotowaliśmy głęboko niepokojące doniesienia, (...) że Rosja opracowuje w Chinach drony bojowe do wykorzystania w wojnie agresywnej przeciwko Ukrainie" – powiedziała PAP Nabila Massrali. Wcześniej jej słowa zacytował Reuters.

"Jeśli te doniesienia się potwierdza, oznaczałoby to, że chińskie firmy udzielają Rosji pomocy w postaci śmiercionośnej broni. (...) Byłoby to sprzeczne z oficjalną narracją Chin, jakoby nie dostarczały one śmiercionośnej broni, aby wesprzeć Rosję w jej wojnie przeciwko Ukrainie, dlatego też oczekujemy, że zarzuty zostaną dokładnie i natychmiast zbadane oraz odpowiedzą na nie władze chińskie" – dodała.

Przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Chin powiedział agencji Reuters, że nie ma ono wiedzy o tym projekcie, dodając, że Pekin wprowadził rygorystyczne środki kontroli eksportu dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych (UAV).

Ałmaz-Antey i rosyjskie ministerstwo obrony nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

"UE wielokrotnie wzywała wszystkie kraje, w tym Chiny, aby nie udzielały materialnego ani innego wsparcia nielegalnej wojnie agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie. Ta wojna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego, a każdy, kto popiera Rosję, zwiększa to zagrożenie" - podsumowała Massrali.

Trump zaznaczył, że każdemu zależy na jak najszybszym zakończeniu wojny, natomiast Zełenskiemu - jego zdaniem - zależy na sprawiedliwym zakończeniu wojny. Republikanin podkreślił, że nawet Putin chce zakończenia wojny i jest to "dobre połączenie".

- Dlatego chcemy sprawiedliwego porozumienia dla wszystkich - powiedział Trump, ale ponownie odmówił ujawnienia szczegółów swojego planu pokojowego.

Trump: Prezydent Zełenski i ja chcemy, aby ta wojna się skończyła. I skończyło się sprawiedliwie. Myślę, że stanie się to w odpowiednim czasie.

Ważne

Spotkanie Trump-Zełenski się zakończyło. Na pytanie dziennikarza, czy po rozmowie z ukraińskim przywódcą zmienił zdanie, Trump odpowiedział, że "dużo się nauczył", ale zdania nie zmienił.

Zdjęcie ze spotkania Trumpa z Zełenskim.

Według "The Times". Chiny dostarczyły Rosji w zeszłym roku kilka specjalnie skonstruowanych dronów wojskowych z zamiarem przetestowania ich w Ukrainie. Zachodni urzędnicy mają teraz wyraźne dowody na to, że chińskie firmy dostarczają Rosji broń, która wykorzystywana jest przeciwko Ukraińcom.

Płonie poligon w Tambowie w Rosji

Ważne

"Agencje wywiadowcze doszły do ​​wniosku, że przychylenie się do prośby Ukrainy o użycie zachodnich rakiet przeciwko celom położonym głęboko w Rosji mogłoby spowodować zdecydowaną reakcję odwetową, nie zmieniając jednak zasadniczo przebiegu wojny" - podaje "The New York Times".

Groźba detonacji bomby w ambasadzie Ukrainy we Wiedniu.

Liczba ofiar ataku na Krzywy Róg wzrosła do trzech.

Trump na spotkaniu z Zełenskim: ta wojna musi się skończyć

Ta wojna musi się skończyć, prezydent Zełenski i jego kraj przeszli przez piekło - powiedział w piątek kandydat Republikanów na prezydenta Donald Trump podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zełenski stwierdził tymczasem, że razem z Trumpem zgadzają się, że Ukraina musi wygrać.

"Bardzo chcę pracować z obiema stronami, by spróbować to zakończyć. W pewnym momencie to musi się skończyć" - powiedział Trump, witając Zełenskiego w Trump Tower w Nowym Jorku. "On przeszedł przez piekło. Jego kraj przeszedł przez piekło, jak niewiele krajów dotąd. Nikt nigdy nie widział czegoś takiego, to okropna sytuacja" - dodał.

Trump zaznaczył też, że ma świetne relacje zarówno z Zełenskim, jak i Putinem, i powtórzył swoją zapowiedź, że jeśli wygra, doprowadzi do zakończenia wojny jeszcze przed objęciem urzędu w styczniu.

Tymczasem Zełenski, odpowiadając na pytanie, dlaczego zdecydował się na spotkanie z byłym prezydentem, stwierdził, że "myśli, że mają wspólny pogląd, że wojna w Ukrainie musi zostać zatrzymana, że Putin nie może wygrać, a Ukraina musi zwyciężyć".

"Chciałem omówić z panem szczegóły naszego planu" - dodał ukraiński prezydent.

Przy sztabie generalnym fińskich sił zbrojnych w Mikkeli w płd.-wsch. Finlandii umiejscowione zostanie także nowe dowództwo sił lądowych NATO w Skandynawii. Wzmacnia to obronę nie tylko Finlandii, ale całego regionu Europy Północnej – ogłosił w piątek szef resortu obrony Antti Hakkanen.

"To także sygnał dla Rosji, że Finlandia jest pełnoprawnym członkiem NATO. Rola Sojuszu w obronności Finlandii jest mocna, a Finlandia ma z roku na rok coraz silniejszą obronę" – dodał minister na konferencji w Helsinkach.

Docelowo międzynarodowe sojusznicze dowództwo na terenie Finlandii ma składać się z kilkudziesięciu oficerów z różnych krajów członkowskich. Lokalizacja w Mikkeli – podkreślił minister – pozwoli Sojuszowi na skuteczniejsze prowadzenie ćwiczeń oraz operacji lądowych w Europie Północnej.

Natowski sztab w Mikkeli rozpocznie prace w 2025 r. – powiedział dowódca fińskich wojsk lądowych gen. Pasi Valimäki.

W Finlandii, która weszła do NATO wiosną 2023 r., ma powstać także baza sojuszniczych wysuniętych jednostek FLF (ang. Forward Land Forces), prawdopodobnie na terenie Laponii, ale minister nie ujawnił na razie szczegółów tych planów. W połowie września w Sztokholmie ministrowie Hakkanen oraz Pal Jonson potwierdzili, że Szwedzi będą pełnić rolę przewodnią w formacji tworzonej na terenie Finlandii.

Mikkeli, zamieszkane przez ok. 60 tys. osób, ma długą tradycję w obronności Finlandii. Tam mieściło się dowództwo fińskiej armii w trakcie I wojny i II wojny światowej, w tym podczas toczonej z ZSRR wojny zimowej (1939-1940) i wojny kontynuacyjnej (1941-1944). Z miasteczka, położonego po zachodniej stronie największego fińskiego jeziora Saimaa, drogą lądową do przejścia granicznego w Imatra jest ok. 140 km, ale w linii prostej do granicy z Rosją jest poniżej 100 km.

W sieci pojawiły się nagrania z ataku na Krematorsk ze środy 25.09.

Ważne

Zełenski i Trump.

Trump: Czekam na to spotkanie. Zełenski jest ze stali. Dawał twarde odpowiedzi, które zakończyły wtedy cyrk z impeachmentem.

W słowa Trumpa wtrącił się Zełenski, który stwierdził: Pan ma lepsze relacje z Putinem, niż ja.