Niemieckie MSZ zabrało głos ws. reparacji dla Polski

- Sprawa reparacji została zakończona - skomentował w czwartek rzecznik niemieckiego MSZ. To odpowiedź na opublikowany raport Instytutu Strat Wojennych. Według dokumentu Polska w czasie II wojny światowej miała odnieść straty o łącznej wartości 6,2 biliona złotych.

Niemieckie MSZ: sprawa reparacji dla Polski jest zamknięta. Na zdjęciu kanclerz Niemiec Olaf Scholz
Niemieckie MSZ: sprawa reparacji dla Polski jest zamknięta. Na zdjęciu kanclerz Niemiec Olaf Scholz
Źródło zdjęć: © PAP
oprac. MRM

01.09.2022 | aktual.: 01.09.2022 18:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zamknięta - powiedział rzecznik niemieckiego MSZ w Berlinie.

Jak wyjaśnił przedstawiciel niemieckiej dyplomacji, "Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie". - To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową - dodał rzecznik.

Wraca temat reparacji. Raport mówi o ponad 6 bln złotych

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie opublikowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Wynika z niego, że straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny to 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych. Według autorów raportu "roszczenia odszkodowawcze Polski wobec Niemiec nie wygasły i nie uległy przedawnieniu".

Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego "ten obowiązek powinien być zrealizowany już dawno". - Przez Polskę niepodległą z różnych względów nie został zrealizowany. My to podejmujemy. Niemcy napadli na Polskę i uczynili nam ogromne szkody. Okupacja miała charakter zbrodniczy i spowodowała efekty, które trwają do dziś - stwierdził.

Były premier podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż Polska wchodzi na "drogę, która będzie trwała długo i nie będzie łatwa". - Choć droga będzie długa, to jesteśmy przeświadczeni, że któregoś dnia odniesiemy tutaj sukces i żadne propozycje, które już padają, jakichś wspólnych, niewielkich w skali naszych strat przedsięwzięć, które miałyby być przeprowadzone z niemieckim udziałem, nie mogą być tutaj przyjmowane - mówił Kaczyński.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk pytany przez PAP, jakie działania po prezentacji raportu podejmie MSZ i czy zostanie on przekazany stronie niemieckiej, odparł: "My nie jesteśmy właścicielem raportu jako MSZ. Ten raport będzie podstawą do bardziej oficjalnych działań, ale myślę, że to nie jest taka rzecz, którą się najpierw upublicznia w mediach, a później się robi" - zaznaczył.

Wiceszef MSZ dodał, że Polska na podstawie raportu o stratach wojennych podejmie odpowiednie dziania. Zaznaczył jednocześnie, że temat odszkodowań wojennych już teraz jest podnoszony w rozmowach ze stroną niemiecką.

- Trudno się spodziewać, by wypłata całej kwoty reparacji od Niemiec nastąpiła w ciągu kilku lat, tego typu zobowiązania między państwami regulowane są w ratach; ewentualne wypłaty muszą poprzedzić rozmowy z Niemcami i ustalenie kwoty odszkodowań - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Do tematu reparacji wojennych odniósł się również lider PO Donald Tusk. - Inicjatywa PiS o reperacjach wojennych pojawia się co kilka lat, gdy jest potrzeba zbudowana narracji politycznej. PiS-owi nie chodzi o żadne reparacje od Niemiec, tylko o kampanię wewnątrz Polski - ocenił były przewodniczący Rady Europejskiej.

Źródło artykułu:PAP
olaf scholzreparacjereparacje od Niemiec