Trwa ładowanie...
d14233h

Niemiecka prasa: Polscy prawnicy pod presją

Sprawa Beaty Morawiec zainteresowała zagraniczne media. "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że orzeczenie wydane przez Izbę Dyscyplinarną SN jest niezgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki dziennik zwraca uwagę na to, że orzeczenia Izby Dyscyplinarnej są niezgodne z wyrokiem TSUE
Niemiecki dziennik zwraca uwagę na to, że orzeczenia Izby Dyscyplinarnej są niezgodne z wyrokiem TSUE (Agencja Gazeta)
d14233h

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zadecydowała o "uchyleniu" immunitetu sędzi Beaty Morawiec. Dzięki temu prokuratura będzie mogła postawić jej zarzuty. Chodzi o korupcję i przywłaszczenie mienia. Wyrok nie jest prawomocny.

Środowisko sędziowskie zwraca uwagę na to, że zarzuty są absurdalne, a wydająca decyzję izba jest mocno upolityczniona. Ponadto Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił działanie Izby Dyscyplinarnej. Na to, że wchodzący w skład izby sędziowie nic sobie z wyroku TSUE nie robią, zwróciły uwagę niemieckie media.

"Sueddeutsche Zeitung" przypomina o postępowaniu przeciwko sędziemu Tuleyi, który w grudniu 2017 roku wydał orzeczenie, nakazujące prokuraturze ponowne śledztwo w sprawie głosowania nad budżetem na 2017 rok w Sali Kolumnowej Sejmu. Dziennik rozmawiał także z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Ocenia on, że Morawiec podobnie jak Igor Tuleya może być ofiarą "represji".

d14233h

Niemiecki dziennik podkreśla także, że polscy prawnicy są rozczarowani spolegliwością Komisji Europejskiej. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia domaga się, aby Komisja zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych w związku z nielegalną działalnością Izby Dyscyplinarnej.

Kamil Bortniczuk o Andrzeju Sośnierzu: cieszymy się, że mamy takiego polityka w naszym gronie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14233h

Podziel się opinią

Share
d14233h
d14233h
Więcej tematów