Małopolska walczy z COVID-19. Dzięki unijnemu wsparciu

By walczyć z pandemią stworzyliśmy Małopolską Tarczę Antykryzysową, której budżet to prawie miliard złotych – zapewnia Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Małopolska walczy z COVID-19. Dzięki unijnemu wsparciu
Źródło zdjęć: © materiał klienta

28.09.2020 | aktual.: 28.09.2020 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wirtualna Polska: Jak Małopolska radzi sobie z pandemią? Czy lekarze, strażacy i pracownicy służby zdrowia mają niezbędny sprzęt do walki z COVID-19?

Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego: Małopolska musiała szybko reagować na kryzys. Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski natychmiast powołał komitet sterujący, który na bieżąco decydował o nakładach na służbę zdrowia. Druga rzecz, która była dla nas bardzo ważna to znalezienie środków na planowane działania.

Tutaj z pomocą przyszły Fundusze Europejskie. Dzięki sprawnym konsultacjom i szybkim decyzjom zarówno Ministerstwa Funduszy I Polityki Regionalnej, jak i Komisji Europejskiej mogliśmy stworzyć Małopolską Tarczę Antykryzysową, której budżet to prawie miliard złotych. Zrobiliśmy też bardzo duże zakupy w związku z pandemią, ale nie bezpośrednio jako samorząd województwa czy urząd marszałkowski, tylko rozdzieliliśmy poszczególne zadania na naszych partnerów.

W sumie było ich 47. Największe zakupy zrobił Szpital Uniwersytecki. Do małopolskich placówek medycznych trafiły środki ochrony osobistej za ponad 10 mln. zł. Strażacy zakupili 50 namiotów segregacyjnych, a Krakowskie Pogotowie Ratunkowe 50 kompletnych ambulansów, które trafiły do szpitali i małopolskich jednostek Pogotowia Ratunkowego.

„Fundusze Europejskie w służbie zdrowia. Ratują życie” – to hasło wrześniowej kampanii promocyjnej. Dlaczego urząd marszałkowski zdecydował się ją przeprowadzić?

Przez kampanię „Fundusze europejskie w służbie zdrowia. Ratują życie” pokazujemy, że to właśnie dzięki środkom unijnym mogliśmy zrealizować założenia Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Chcieliśmy także zwrócić uwagę na pełną oddania i poświęcenia kadrę lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, która od marca jest na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Czy wsparcie dla małopolskiej służby zdrowia będzie kontynuowane?

Działania, które do tej pory podjęliśmy to pierwszy krok. Kolejny to kontynuacja zakupów w ramach nowego projektu, Pakiet Medyczny II, który pozwoli na przekazanie do szpitali powiatowych oraz wojewódzkich środków na specjalistyczne urządzenia np. tomografy.

Chcemy, żeby tych tomografów w naszym województwie było jak najwięcej. Szpitale powiatowe oraz wojewódzkie złożyły zapotrzebowania, ale bardzo cieszy również to, że oprócz środków europejskich szpitale zadeklarowały wkład własny.

Mieszkańcy i pracownicy małopolskich placówek opieki całodobowej również mogą liczyć na tak konkretną pomoc?

Do tej grupy również kierujemy pomoc na poziomie ponad 55 mln zł. Wszystkie domy pomocy społecznej otrzymały środki na wsparcie wynagrodzeń osób, które bezpośrednio były zaangażowane do walki z koronawirusem. Mamy przygotowane środki i już są podpisywane umowy.

Miliard wydany na walkę z epidemią cieszy, ale czy to nie osłabi inwestycji w regionie?

Nie zatrzymaliśmy żadnej inwestycji i chcemy, żeby było ich jak najwięcej. Obecnie trwa budowa zaplecza kolejowego za ponad 100 milionów złotych.
Zamówiliśmy 7 nowoczesnych pociągów, wartość kontraktu to ponad 200 milionów złotych. Przygotowujemy się także do rewitalizacji linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice - granica województwa.

Dla nas w tym roku ważne były również drobne inwestycje typu modernizacja dróg wojewódzkich, budowa chodników. To często małe zadania, ale jest ich sporo i mogą posłużyć jako portfel zamówień dla lokalnego rynku budowlanego. Można je szybko zrealizować, to zadania często jednoroczne, a przedsiębiorca szybko otrzymuje za to wynagrodzenie.

Jaka będzie Małopolska po zakończeniu unijnej perspektywy budżetowej w 2027 roku?

Liczę na to, że Małopolska w nowej perspektywie 2021-2027 będzie inteligentną Małopolską. Będzie miała czyste powietrze i będziemy mieć bardzo dużo inwestycji, które zapewnią miejsca pracy.

Obraz

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.