Trwa ładowanie...

Niemieccy dziennikarze do Jarosława Kaczyńskiego. Dlaczego nadal chcecie od nas pieniędzy?

- Jedno jest pewne, nasze żądania się nie przedawniają. Polska praktycznie nic nie otrzymała. Nie zaakceptujemy tego - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild". Pytano go, czy Polska zamierza wystawić Niemcom rachunek za zniszczenia wojenne, sięgający 850 mld euro.

Niemieccy dziennikarze do Jarosława Kaczyńskiego. Dlaczego nadal chcecie od nas pieniędzy?Źródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d1no4y1
d1no4y1

Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie odniósł się do samej kwoty reparacji. Oświadczył, że obliczanie strat wojennych nadal jeszcze trwa.

- Zniszczono i zmieciono z powierzchni ziemi całą polską gospodarkę, ulice, fabryki, zabytkowe budynki i dobra kultury. Polska została zniszczona zresztą już w czasie I wojny światowej (...). Za to Polska także nie otrzymała odszkodowania. Podczas gdy Francja jeszcze do niedawna otrzymywała od Niemiec reperacje na mocy Traktatu Wersalskiego z 1919 roku - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Czy Rosja też zapłaci? Kaczyński: Nie sądzę

Dziennikarze niemieckiego dziennika pytali, czy roszczeń nie należałoby skierować również do Rosji i Władimira Putina. - Niemcy i Rosja nie są porównywalne. W Berlinie jest demokratycznie wybrany rząd, w którym obowiązuje prawo i moralność. Tego nie można powiedzieć o Rosji - odparł Jarosław Kaczyński. - Macie rację, Rosja też powinna zapłacić. Ale nie sądzę, aby nasze pokolenie kiedykolwiek zobaczyło, że Moskwa sprosta swoim obowiązkom - dodał.

Zobacz też: Wiceminister PiS: Putin wycofał się z ataku na Polskę po stanowczej reakcji Polaków

Jarosław Kaczyński odniósł się do ostatnich wypowiedzi Władimira Putina przypisujących winę Polakom za udział w Holokauście. - Władimir Putin próbuje kierować uwagę ludzi na nas, Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu - powiedział Jarosław Kaczyński.

d1no4y1

- Świat zna jednak prawdę. Polacy byli ofiarami, Rosjanie sprawcami. Taka rola Putinowi nie odpowiada. Dlatego pragnie pisać historię na nowo - komentował.

Jarosław Kaczyński dla "Bild". Nie ma prześladowania gejów w Polsce

Polityk był też pytany o wizerunek Polski w Europie i budowanie w kraju atmosfery nieprzyjaznej homoseksualistom i wypowiedzi, w których nazywa mniejszości seksualne zagrożeniem. Jarosław Kaczyński stanowczo oświadczył, że homoseksualiści nigdy nie byli prześladowani w Polsce.

Przypomniał, że w swoich wypowiedziach, mówił o kwestionowaniu tradycyjnego modelu rodziny. - Nasze społeczeństwo opiera się na wartościach rodzinnych. Jeśli wartości te zostaną do tego stopnia podważone, obawiam się o przyszłość naszego kontynentu - powiedział dziennikarzom.

d1no4y1

Pytanie o zamach w Smoleńsku

Dziennikarze "Bild" nawiązali również do katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Pytali czy po 10 latach od tragedii Jarosław Kaczyński uważa, że jego brat "zginął w zamachu, za którym stał Putin".

- Głównym problemem jest, że Rosja nie oddała nam jeszcze wraku samolotu, nie można tego właściwie zbadać. Trwają dwa dochodzenia, które badają wszystkie możliwe przyczyny. Mógłbym porozmawiać z prezydentem Putinem o śmierci mojego brata, ale najpierw musiałby przekazać nam wrak samolotu - odparł Jarosław Kaczyński.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1no4y1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1no4y1
Więcej tematów