Trwa ładowanie...

Niemcy. Szef MSW Horst Seehofer podał się do dymisji. Powodem jest polityka migracyjna

Horst Seehofer rezygnuje ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych Niemiec. Odchodzi też z funkcji szefa bawarskiej CSU. Jego dymisja to skutek rozmów z Angelą Merkel o kształt polityki migracyjnej - pisze Deutsche Welle.

Niemcy. Szef MSW Horst Seehofer podał się do dymisji. Powodem jest polityka migracyjnaŹródło: PAP
d3ta5du
d3ta5du

Z informacji DPA i AFP wynika, że o swojej decyzji minister poinformował podczas narady zarządu CSU w Monachium, którą zwołano w trybie pilnym w związku z trwającym od tygodni sporem wokół polityki migracyjnej. Narada trwała ponad 7 godzin, a zgromadzeni wielokrotnie – jak podają agencje – krytycznie wypowiadali się na temat ustaleń ostatniego szczytu UE (28-29.06.) w sprawie migracji. Seehofer piastował urząd ministra spraw wewnętrznych 100 dni, zaś na czele CSU stał od 2008 roku.

Rezygnacja Seehofera to skutek trwającego od tygodni kryzysu w koalicji rządzącej na temat polityki migracyjnej. Seehofer opowiadał się za wprowadzeniem kontroli na niemieckich granicach i odsyłania z nich uchodźców, którzy zostali już wcześniej zarejestrowani w którymś z krajów UE. Deklarował, że podejmie taką decyzję na własną rękę, nawet wbrew kanclerz Angeli Merkel.

Merkel jest przeciwna działaniu krajów na własną rękę i woli szukać rozwiązania wspólnego europejskiego rozwiązania. W przeciwieństwie do Seehofera za krok naprzód uznała ustalenia brukselskiego szczytu, na którym uzgodniono tworzenie ośrodków dla uchodźców i wzmacnianie kontroli zewnętrznych granic UE. Merkel chce, by kraje UE stosowały się do zasady, wedle której uchodźca powinien być odesłany do kraju, w którym został zarejestrowany po raz pierwszy. Jednak kraje UE powinny o tym decydować wspólnie. Merkel jest przeciwna działaniom krajów na własną rękę, jak chciał to zrobić ustępujący szef resortu spraw wewnętrznych.

d3ta5du

Z doniesień agencyjnych wynika, że szef podgrupy CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt nie chce pogodzić się z decyzją swojego szefa. – To decyzja, której nie mogę zaakceptować – powiedział Dobrindt podczas posiedzenia zarządu CSU, za co zgromadzeni mieli go nagrodzić oklaskami.

Po ogłoszeniu przez Seehofera decyzji o ustąpieniu, obradujące w Berlinie kierownictwo CDU wyraziło poparcie dla podejścia Angeli Merkel do rozwiązania problemu migracji. Sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała, że jednostronna decyzja Niemiec o odprawianiu uchodźców na granicy to „fałszywy sygnał dla europejskich partnerów”.

dpa, afp / sier, Deutsche Welle

Polecamy również:
Chwiejny kompromis azylowy
Jaka Austria?

Zobacz także: Donald Tusk postawił się w UE. Marek Jakubiak zareagował śmiechem: bardzo się przyłożył?

d3ta5du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ta5du
Więcej tematów