Niemcy rozmieszczają na Litwie mobilny system rakietowy obrony powietrznej
Niemiecki kontyngent, który na Litwie dowodzi międzynarodowym batalionem NATO, rozmieszcza tam mobilny system rakietowy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Ozelot – poinformowało litewskie ministerstwo obrony. To odpowiedź na zmianę sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
- Posiadanie zdolności o pełnym spektrum działania, w tym w zakresie obrony powietrznej, jest kluczowym elementem skutecznego odstraszania i obrony - wskazał litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas.
Międzynarodowy batalion NATO stacjonuje w Rukli, w środkowej części kraju. Niemcy stanowią w nim ponad połowę żołnierzy. Poza nimi są tam też Belgowie, Czesi, Luksemburczycy, Holendrzy i Norwedzy.
Dotychczas batalion liczył około 1500 żołnierzy. W związku z napiętą sytuacją w regionie Niemcy pod koniec lutego wzmocniły go dodatkowo 360 wojskowymi. Na Litwę dostarczono artylerię, przybyły oddziały rozpoznawcze i medycy z jednostek wojskowych w Niemczech. Norwegia przysłała dodatkowo 50 żołnierzy.
Państwa NATO przekażą Ukrainie poradzieckie czołgi
Wcześniej amerykański dziennik "The New York Times" podał, że Stany Zjednoczone mają pośredniczyć w przekazaniu Ukrainie przez państwa NATO czołgów z epoki sowieckiej.
Według cytowanego przez gazetę oficjela, ma to być odpowiedź USA na prośbę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie Ukrainie czołgów. Urzędnik odmówił podania informacji na temat liczby maszyn i krajów ich pochodzenia, ale zapowiedział, że do transferu dojdzie niedługo.
Nie podano, na czym konkretnie polega amerykańskie pośrednictwo. Używane przez ukraińskie siły czołgi pochodzące z epoki Związku Sowieckiego, głównie T-72, są w wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego, w tym Polski.
Czytaj też:
Źródło: PAP