Niemcy-Polska: fundacje odszkodowawcze kontynuują rozmowy
Przedstawiciele fundacji odszkodowawczych - polskiej i niemieckiej - kontynuują w czwartek w Berlinie rozmowy o wyrównaniu strat, jakie ponieśli polscy robotnicy przymusowi w wyniku wahań kursów walut.
13.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Robocze spotkanie przedstawicieli fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie i niemieckiej fundacji odszkodowawczej "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" rozpoczęło się w czwartek w niemieckim Ministerstwie Finansów - potwierdziła rzeczniczka ministerstwa, odmawiając podania szczegółów ze względu na poufny charakter rozmów.
Niemiecka fundacja wymieniła w czerwcu całą pierwszą ratę wypłat - 1,35 mld marek - na złote po obowiązującym wówczas niskim kursie euro za złotego. W wyniku wzrostu kursu euro od tamtego czasu, polskie ofiary nazizmu otrzymują mniej pieniędzy, niż wynika to z aktualnych przeliczeń. Do tej pory pierwszą część odszkodowań otrzymało ok. 180 tys. osób.
Strona polska twierdzi, że do wymiany doszło bez jej zgody oraz że Niemcy nie powinni wymieniać po niskim kursie całej pierwszej raty, lecz tylko pierwszą transzę. Strona niemiecka utrzymuje natomiast, że wymiana marek na złote nastąpiła na życzenie fundacji polskiej.
Wszystkie inne organizacje partnerskie z Europy środkowej i wschodniej otrzymują odszkodowania w markach.(miz)