Głos z Niemiec ws. zmian na granicy z Polską i Czechami. Podali powód

Ministrowie spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii opowiedzieli się za tymczasowym wprowadzeniem stacjonarnych kontroli na granicy z Polską i Czechami. Ma to zapobiec niekontrolowanemu wjazdowi do Niemiec uchodźców.

Niemcy chcą zmian na granicy z Polską. Boją się uchodźców
Niemcy chcą zmian na granicy z Polską. Boją się uchodźców
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Marcin Bielecki
Maciej Zubel

07.05.2023 | aktual.: 07.05.2023 18:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Michael Stuebgen i Armin Schuster skierowali w tej sprawie list do federalnej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Przypomnieli, że podobne kontrole już funkcjonują na granicach Bawarii, które - w ich ocenie - są "skuteczne i prawidłowe".

"W kontekście podobnej sytuacji migracyjnej na granicach Brandenburgii z Polską oraz Saksonii z Polską i Republiką Czeską, wspólnie zwróciliśmy się do minister spraw wewnętrznych z prośbą o tymczasowe przywrócenie stacjonarnych kontroli na granicach wewnętrznych" - napisał w liście minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin Schuster.

Z kolei szef MSW Brandenburgii Michael Stuebgen argumentował w dokumencie, że jeśli Niemcy chcą "zachować swobodę przemieszczania się w strefie Schengen", to najpierw powinni "zapobiec utracie kontroli na granicy federalnej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Wyprodukowanie show". Dr Janusz Sibora o koronacji Karola III

Wrócą kontrole na granicy? Niemcy chcą zmian

"Oczekujemy zatem, że rząd federalny niezwłocznie wprowadzi stacjonarne kontrole na granicach wewnętrznych i zintensyfikuje działania związane z ochroną granic" - napisał Stuebgen.

Agencja dpa przypomina, że Niemcy kontrolują granicę z Austrią w Bawarii od jesieni 2015 roku, po tym gdy dziesiątki tysięcy uchodźców i innych migrantów przedostały się z Grecji do Europy Zachodniej szlakiem bałkańskim.

W środę niemieckie kraje związkowe spotkają się w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem, aby omówić dalsze finansowanie kosztów związanych z uchodźcami.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także