Trwa ładowanie...

Niemcy chcą przywrócenia kontroli granicznych. Skarżą się na Polskę i Czechy

Rosną żądania przywrócenia kontroli na granicy z Niemcami. Nasi zachodni sąsiedzi mają pretensje, że przez Polskę i Czechy coraz więcej nielegalnych migrantów dostaje się do ich kraju.

Granica polsko-niemiecka Granica polsko-niemiecka Fot: 2020 Getty Images
d1zoa0h
d1zoa0h

Według dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w 2023 roku (do lipca) przez granicę polsko-niemiecką nielegalnie wjechało 14 303 osób, co stanowi wzrost o 144 procent w porównaniu z tymi samymi miesiącami 2022 roku. "Liczba nieautoryzowanych przejazdów przez granicę niemiecko-czeską wzrosła w tym okresie o 50 procent - z 4782 do 7102" - podaje FAZ.

Poseł Marek Biernacki napisał interpelację do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, w której powołał się na powyższe dane i zapytał, jak polskie służby walczą z tym zjawiskiem.

"Proporcjonalnie więcej osób wjeżdża obecnie nielegalnie do Niemiec przez granicę z Polską i Czechami, niż przez pozostałe odcinki graniczne razem wzięte" - wskazał Biernacki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Żyją białoruską propagandą". Generał oskarża media

Jak podaje "Rzeczpospolita", trend mają potwierdzać statystyki niemieckiego MSW przygotowane dla Alexandra Throma, rzecznika ds. polityki wewnętrznej grupy parlamentarnej CDU/CSU. "Wskazują, że np. w lipcu do Niemiec nielegalnie wjechały 8062 osoby - z tego 2335 (ok. 30 proc.) przez Polskę i 2032 przez Czechy" - czytamy.

d1zoa0h

Związki zawodowe niemieckiej policji oraz politycy CDU domagają się rozszerzenia kontroli granicznych w Niemczech. - Przez Polskę i Czechy przybywa do nas znacznie więcej nielegalnych migrantów - uważa polityk CDU Alexander Throm, który przypomina, że podobne rozwiązanie wprowadzono jesienią 2015 roku na granicy niemiecko-austriackiej.

Zatrzymali 479 migrantów

Jak podaje "Rz", według polskich służb wyliczenie, ilu migrantów wjechało do Niemiec z Polski - wcześniej przedostając się do nas z Białorusi - jest niemożliwe.

- Nie jesteśmy w stanie zweryfikować liczb, które podaje strona niemiecka. Na terytorium Niemiec ściągają migranci z całego świata i różnymi drogami. Przy granicy z Litwą zatrzymywani są cudzoziemcy, którzy z Białorusi przez Litwę lub przez Łotwę, Litwę i następnie przez Polskę próbują dostać się do Niemiec - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Michalska, rzeczniczka straży granicznej.

I przypomina, że granice z Czechami, Słowacją i Litwą są granicami wewnętrznymi UE, nie ma tam kontroli, a funkcjonariusze SG prowadzą je na drogach dojazdowych do granicy. Na bieżąco współpracują ze służbami granicznymi tych państw, zatrzymując nielegalnych migrantów przy granicach.

d1zoa0h

Michalska wylicza, że w 2023 roku do 13 sierpnia polscy funkcjonariusze zatrzymali przy granicy polsko-niemieckiej 479 migrantów, którzy nielegalnie dostali się do Polski i próbowali dalej przedostać się do Niemiec. W analogicznym okresie 2022 r. zatrzymano 206 migrantów.

źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zoa0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1zoa0h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj