Trwa ładowanie...
d18npta

Niedźwiedzie w Tatrach wybudzają się z zimowego snu

Dość wysoka jak na styczeń temperatura i mała ilość śniegu w Tatach sprawiają, że niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu. Część tych drapieżników nie śpi i wędruje po Tatrach - powiedział specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba. W minionym tygodniu przebudzony z zimowego snu niedźwiedź poranił w okolicach słowackiej Prybyliny leśniczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niedźwiedzie w Tatrach wybudzają się z zimowego snu
(AFP, Fot: Alexander Nemenov)
d18npta

- W ostatnich dniach obserwowaliśmy tropy niedźwiedzie, a także samicę z młodymi - powiedział Zięba. Przyrodnik zaznaczył, że niedźwiedzie muszą utrzymywać zgromadzone w czasie pory letniej zapasy tłuszczu przez całą zimę, jednak nietypowa temperatura sprawia, że zaczęły się przebudzać. - Teraz pożywienia dla drapieżników nie ma i niedźwiedziom nie opłaca się wędrować po górach i tracić energię. Lepiej dla nich jest przebywać w gawrze i nie tracić energii - powiedział.

Z obserwacji przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że niedźwiedzie nie decydują się na dalekie wędrówki. - Są to krótkie marszruty w pobliżu gawr na niewielkie odległości - dodał Zięba.

W minionym tygodniu przebudzony z zimowego snu niedźwiedź poranił w okolicach słowackiej Prybyliny leśniczego.

d18npta

Mała pokrywa śniegu w Tatrach to dobra wiadomość dla kozic - twierdzi przyrodnik. Co roku podczas zimy część z nich ginie np. w lawinach śnieżnych lub z powodu niedostatku pożywienia. - Dla kozic to idealny czas - mają łatwy dostęp do pokarmu pod cienką warstwą śniegu - powiedział Zięba.

Od połowy grudnia w Tatrach nie padał śnieg, a temperatury są w okolicy zera stopni Celsjusza. Na Hali Gąsienicowej leży zaledwie jeden centymetr śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i nad Morskim Okiem jest 36 cm białego puchu.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d18npta

Podziel się opinią

Share
d18npta
d18npta
Więcej tematów