Niedzielski o "początku końca pandemii". Minister o decyzjach ws. restrykcji, padł termin
- Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - powiedział minister Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej. Szef resortu zdrowia przedstawił zmiany w obostrzeniach: obejma one m.in. izolację i kwarantannę. Na konferencji obecny był również Przemysław Czarnek, szef MEiN, który ogłosił decyzje ws. końca nauki zdalnej.
09.02.2022 | aktual.: 04.03.2022 16:17
- Luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń będą stosunkowo duże i już w lutym wyczerpie się to poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej - powiedział minister zdrowia. - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - dodał.
Niedzielski zapowiedział, że w marcu rząd będzie zmierzał do zniesienia obowiązujących restrykcji tak, aby "w wiosnę wejść już bez obostrzeń". Niedzielski tłumaczył, że za taką decyzją stoją informacje przekazywane do MZ ze szpitali. Zaznaczył, że pacjenci obecnie znacznie łagodniej przechodzą COVID-19.
Zmiany w zasadach kwarantanny i izolacji
- Zdecydowaliśmy się, żeby czym prędzej przywrócić około 5 tys. łóżek do innych oddziałów - powiedział minister zdrowia. Jak wyjaśnił, ma to wpłynąć na większą dostępność opieki zdrowotnej.
- Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację (...) Również od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę współdomowników tylko w czasie izolacji osoby zakażonej - mówił.
- Likwidujemy także tzw. kwarantannę z kontaktu - przekazał. Oznacza to, że osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną, nie będą automatycznie kierowane na kwarantannę.
Minister zdrowia odniósł się także do informacji o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. - Można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane - powiedział. - Rekomendacja dotycząca tego noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych będzie w dalszym ciągu formułowana, żeby przyzwyczaić Polaków do obecności koronawirusa - dodał.
Dzieci wracają do szkół
Głos zabrał również minister edukacji, który poinformował o zmianach w polskich szkołach. - Nauka zdalna nie będzie trwała do końca ferii, tylko wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej już 21 lutego - poinformował Przemysław Czarnek. - Cieszymy się z tego, że wobec tych informacji, które napływają, wszyscy wracamy do etapu nauki stacjonarnej - dodał.
- Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Jeśli szczepieniami mamy wpływać na poczucie bezpieczeństwa, to powinniśmy szukać tych grup, w których poziom wszczepienia jest dużo mniejszy niż w środowisku nauczycielskim - powiedział Czarnek w odpowiedzi na pytanie o obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli.
- Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest definitywny powrót do nauki stacjonarnej - stwierdził Adam Niedzielski. Minister zdrowia podkreślił, że rząd jest zdeterminowany do tego, by nie wracać już do nauki zdalnej. Jak wskazał, za decyzją stoją również aspekty dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Podsumowując, Ministerstwo Zdrowia podjęło następujące decyzje:
- Od 15 lutego 7-dniowa izolacja dla wszystkich zakażonych koronawirusem,
- Likwidacja kwarantanny z kontaktu,
- Od 21 lutego powrót nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów,
- Zmniejszenie liczby łóżek covidowych do ok. 25 tys.
Nowa Rada ds. COVID-19
W środę Kancelaria Premiera poinformowała, że Mateusz Morawiecki powołał nowe ciało doradcze, które zastąpi dawną Radę Medyczną. W skład nowej Rady ds. COVID-19 poza medykami wejdą również specjaliści z zakresu prawa, socjologii, ekonomii i statystyki, a także przedstawiciele instytucji państwowych, w tym m.in. minister zdrowia, szef GIS i prezes NFZ.
"Do głównych zadań Rady ds. COVID-19 będzie należało dokonywanie analiz bieżącej sytuacji zdrowotnej, ale także gospodarczej i społecznej w kraju. Rada będzie także przedstawiała propozycje działań w zakresie walki z pandemią" - czytamy w komunikacie KPRM.