Niedziela handlowa 29 stycznia 2023 r. To apogeum zimowych wyprzedaży

Już 29 stycznia przypadnie pierwsza niedziela handlowa w 2023 roku. W tym dniu większość sklepów i marketów zostanie otwartych. Klienci będą mogli również skorzystać z ostatnich dni zimowej wyprzedaży. Jak nie dać się oszukać podczas weekendowych zakupów? Eksperci zwracają uwagę na kilka elementów.

Niedziela handlowa 29 stycznia. Które sklepy będą otwarte?
Niedziela handlowa 29 stycznia. Które sklepy będą otwarte?
Źródło zdjęć: © Pixabay

W 2023 r. wciąż obowiązują przepisy, ograniczające handel przez większość niedziel w roku. Ustawa przyjęta przed pięcioma laty, wskazuje zaledwie siedem wyjątków, w czasie których sklepy mogą prowadzić sprzedaż w niedzielę.

Niedziela handlowa 29 stycznia. Pierwsza w tym roku

Termin niedziel handlowych określa artykuł 7. Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jego treścią, zakaz sprzedaży nie obejmuje:

  • kolejnych dwóch niedziel, poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • niedzieli bezpośrednio poprzedzającej pierwszy dzień Wielkanocy
  • ostatniej niedzieli przypadającej w: styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Posłanka PiS skorzystała z niedzieli handlowej. "Uderzam się w pierś"

Niedziela, 29 stycznia będzie więc pierwszą w 2023 roku, w trakcie której działalność będą mogły prowadzić wszystkie sklepy - również te, znajdujące się w centrach handlowych, markety budowlane oraz punkty dużych sieci handlowych.

Niedziela handlowa 2023. 29 stycznia Polacy tłumnie ruszą na zakupy?

Na niedziele, w czasie których nie będzie obowiązywał zakaz sprzedaży, czeka wielu Polaków. W ostatni weekend stycznia na klientów, udających się na zakupy wciąż będą czekać zimowe wyprzedaże. Jak uniknąć zbędnych wydatków i nie dać się nabrać na sztuczki, które mają nakłonić nas do większych zakupów? Eksperci apelują przede wszystkim o zachowanie rozwagi.

Od 2023 roku obowiązuje w Polsce Dyrektywa Omnibus, dzięki której konsumenci mogą między innymi poznać najniższą cenę produktu na przestrzeni ostatnich 30 dni. Warto więc sprawdzić, czy "promocja" na dany produkt jest faktyczną obniżką. - Hasła takie jak "ostatnie sztuki danego towaru", czyli coś, czego jest mało na rynku, powodują, że jesteśmy w stresie zakupowym. Boimy się, że to może zaraz zniknąć z półek. Przez to uruchamia się popęd łowczy, polowanie na te ostatnie sztuki, żeby nie zostać uprzedzonym - przestrzega w rozmowie z serwisem Bankier.pl, dr Magdalena Zubiel.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)