Media o wojnie w Ukrainie i Trumpie. "Niech tym zajmą się Polacy"
Wybrany prezydent USA Donald Trump może zaproponować Ukrainie zamrożenie konfliktu zbrojnego z Rosją bez odzyskania utraconych terytoriów oraz rezygnację z członkostwa w NATO na co najmniej 20 lat - informuje The Wall Street Journal (WSJ), powołując się na osoby znające sprawę.
Według źródeł, taki scenariusz zakończenia wojny jest obecnie omawiany przez doradców Trumpa. Przewiduje się, że po zamrożeniu działań wojennych na całej linii frontu powstanie strefa zdemilitaryzowana. Jednakże nie jest jeszcze jasne, kto miałby zapewniać bezpieczeństwo tej strefy.
Jeden z rozmówców WSJ wykluczył jednak udział wojsk amerykańskich lub sił ONZ w zapewnianiu bezpieczeństwa.
"Niech tym zajmą się Polacy, Niemcy, Anglicy i Francuzi"
W zamian za zgodę na odroczenie wejścia do NATO na 20 lat Trump obieca dalsze dostawy broni dla Ukrainy.
- Możemy szkolić wojskowych i udzielać innego wsparcia, ale w pierwszej kolejności mają się tym zająć kraje Europy. Nie wysyłamy amerykańskich mężczyzn i kobiet, by zapewniali pokój w Ukrainie. I nie płacimy za to. Niech tym zajmą się Polacy, Niemcy, Anglicy i Francuzi - powiedział jeden z członków zespołu Trumpa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin wykorzysta "bezkrólewie" w USA? Wojskowy: zrobił to skutecznie
Plan jeszcze nie został zatwierdzony
Jednocześnie rozmówcy WSJ podkreślili, że Trump jeszcze nie zatwierdził konkretnego planu zakończenia konfliktu w Ukrainie. Były doradca republikanina ds. bezpieczeństwa narodowego zauważył, że Trump podejmie decyzję osobiście i w ostatniej chwili, więc "nikt nie może z góry przewidzieć, co zdecyduje prezydent".
WSJ zwraca również uwagę, że opisany przez źródła plan zakończenia wojny przypomina pomysł rozwiązania konfliktu zaproponowany we wrześniu przez przyszłego wiceprezydenta, J.D. Vance’a.
Według jego słów, Trump zaproponuje układ, w którym Rosja zachowa kontrolę nad ukraińskimi terytoriami, na obecnej linii frontu utworzona zostanie strefa zdemilitaryzowana, a ukraińskie wojska zostaną wzmocnione na wypadek ponownego konfliktu z Rosją. Moskwa otrzyma natomiast gwarancje niewstąpienia Ukrainy do sojuszy wojskowych, w tym do NATO.
WSJ przewiduje, że o wpływ na politykę zagraniczną Trumpa w trakcie jego drugiej kadencji będą rywalizować różne frakcje o odmiennych poglądach. Na przykład były sekretarz stanu Mike Pompeo, który ubiega się o stanowisko sekretarza obrony, może opowiadać się za rozwiązaniem, które nie wyglądałoby jak zwycięstwo Rosji.
Z kolei Richard Grenell, uważany za głównego kandydata na stanowisko sekretarza stanu lub doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, może zgodzić się na znaczące ustępstwa terytorialne Ukrainy, aby szybciej zakończyć wojnę.
Zełenski reaguje na wyniki wyborcze w USA
"Wspominam nasze udane spotkanie z prezydentem Trumpem we wrześniu, podczas którego szczegółowo omówiliśmy strategiczne partnerstwo między Ukrainą a USA, plan zwycięstwa oraz sposoby zakończenia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski