Trwa ładowanie...

Nie żyje płk Bolesław Kowalski. Miał 101 lat

Zmarł żołnierz Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" płk Bolesław Kowalski ps. "Wicher". Walczył też w szeregach Armii Krajowej. - Odejdę na wieczną wartę w wolnej Polsce, bo ojczyzna to nasza wspólna matka - mówił rok temu.

Nie żyje płk Bolesław Kowalski. Miał 101 latŹródło: PAP, fot: Tomasz Koryszko
d37lvxj
d37lvxj

Pochodził z okolic Kraśnika. Mając zaledwie 13 lat - w 1930 r. - wstąpił do Związku Strzeleckiego. Przed wojną służył w 9 Pułku Artylerii Lekkiej. Służył pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga.

Jak przypomina "Kurier Lubelski", we wrześniu 1939 r. płk Bolesław Kowalski walczył w bitwie pod Kockiem, gdzie został ranny. Drugi raz Niemcy postrzelili go podczas walk w Lasach Gościeradowskich. Brał również udział w starciach pod Serokomlą i Wolą Gułowską.

Po zakończeniu walk w kampanii wrześniowej dostał się do niemieckiej niewoli. Zdołał uciec i już w listopadzie 1939 r. zaczął działać w konspiracji. Później służył w 10 kompanii 8 pp Legionów Armii Krajowej. Podczas akcji "Burza" w lipcu 1944 r. został bardzo ciężko ranny.

Za swoje czyny bojowe otrzymał od rządu na uchodźstwie Krzyż Walecznych. Płk Kowalski znany był nie tylko na Lubelszczyźnie. To jednak mieszkańcy tamtego regionu uhonorowali go w ostatnich latach wieloma nagrodami. Otrzymał m.in. medal "Zasłużony dla województwa lubelskiego" oraz medal Prezydenta Miasta Lublina.

d37lvxj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d37lvxj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj