Nie nazwą dzieci Opieniek i Poziomka
Coraz więcej polskich rodziców nadaje swoim dzieciom nie imiona słowiańskie, np. Włodzimierz czy Bożena, ale takie, by były bez trudu wymawiane przez obcokrajowców - Alexander czy Natalia. Nie jest to moda wywołana popularnym serialem, lecz troska o przyszłość dzieci. Łatwiej będzie im się poruszać w świecie - twierdzi "Dziennik". Ale takich imion jak: Opieniek i Poziomka nie zaakceptowała Rada Języka Polskiego.
03.07.2008 | aktual.: 03.07.2008 08:55
Kiedy pół roku temu Krzysztof Iszkowski razem z żoną Joanną zastanawiali się nad imieniem dla córki, chcieli, by było polskie, ale też takie, by cudzoziemcy nie mieli kłopotów z jego wymawianiem czy odczytywaniem. Podczas studiów w Stanach Zjednoczonych Krzysztof na własnej skórze odczuł, jak kłopotliwe dla osób niemówiących po polsku mogą być typowe w polszczyźnie zestawienia kilku spółgłosek.
Chcieli, by ich córka tego uniknęła, zwłaszcza że zaraz po jej urodzeniu Iszkowscy przenieśli się do Brukseli, gdzie pracują w jednej z instytucji Unii Europejskiej. Jednak bardzo im zależało, by nie modyfikować polskich imion, dlatego wybrali Natalię. To imię, które nie łamie nikomu języka. I choć planujemy wracać do Polski, to nigdy nie wiadomo, gdzie będzie studiować czy pracować moja córka. Prostsze imię ułatwi jej życie - tłumaczy Krzysztof Iszkowski.
Danuta Buła, zastępca szefa wrocławskiego urzędu stanu cywilnego potwierdza, że coraz częściej przychodzą do niej rodzice, którzy chcą dać dziecku imię łatwe do użycia za granicą. Dlatego też najbardziej gorliwi rodzice decydują się nawet na obcojęzyczną pisownię.
Ja już nawet nie pytam rodziców, dlaczego wolą "x" od "s", czy "v" od "w". To oczywiste, że w ten sposób myślą o przyszłości dziecka, które będzie obywatelem świata - mówi zastępca dyrektora stołecznego USC Barbara Romocka-Tyfel. Podobnie jest w innych miastach: Mamy Victorie, Olivie, Olivierów i Maxymilianów - wylicza Danuta Buła.
Propozycje nietypowych imion, jakie rodzice chcą nadać swoim dzieciom, opiniuje Rada Języka Polskiego. Rada pozytywnie wypowiedziała się na przykład o imieniu Fiona. Jej akceptację uzyskała też Jeżynka, ale tylko pod warunkiem że będzie to drugie imię. Negatywnie oceniła natomiast imiona: Erik, Europa, Fernando, Franczeska, Gabryel, India, Janko, Narajan, Malina, Maciejka, Opieniek, Pakita, Poziomka, Sati, Szon, Tiago, Trish, Tupak, Tworzyrod, Unia, Vinnie i Wini.