"Nie może być demokracji bez udziału kobiet"
Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 90. rocznicę przyznania kobietom w Polsce praw
wyborczych. Nie może być demokracji bez należytego udziału w niej kobiet - podkreślono w uchwale.
05.12.2008 | aktual.: 03.08.2009 17:40
Sejm przypomniał także, że "już u swego początku niepodległa Polska, w listopadzie 1918 roku, przyznała kobietom polskim pełnię praw obywatelskich, w tym pełnię praw wyborczych".
"Przyznanie kobietom praw wyborczych było uznaniem przez rząd niepodległej Polski ich pełnego równouprawnienia. Prawo do równości i pełni swobód obywatelskich kobiety polskie wywalczyły swoją aktywnością i zaangażowaniem w walkę o odrodzoną Rzeczpospolitą" - czytamy w uchwale.
Przypomniano w niej także, że zasada równouprawnienia, "stanowiąca fundament II RP, jest także podstawą ustroju współczesnej Polski". W uchwale zwrócono także uwagę, że "przyznając pełnię praw obywatelskich kobietom, Polska wyprzedziła zdecydowanie większość państw ówczesnej Europy".
"Sejm w 90. rocznicę tych wydarzeń wyraża uznanie kobietom, które uczestniczyły w walce o swe prawa i wyraża przekonanie, że nie może być demokracji bez należytego udziału w niej kobiet" - podkreślono.
W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, iż "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci" oraz "Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze"; postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową. W 1918 roku prawo wyborcze uzyskały również kobiety w Austrii i w Niemczech.
Pierwszym nowożytnym krajem, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet, było terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku. W 1902 roku prawo wyborcze dla kobiet wprowadzono w Australii. W ten sposób Australia stała się pierwszym nowożytnym suwerennym państwem, które przyznało kobietom prawo wyborcze.