Nie odpuszczają miejsca Hołowni. Chcą renegocjować
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050 uważa, że Szymon Hołownia powinien kontynuować swoją rolę jako marszałek Sejmu. Podkreśla potrzebę zmiany umowy koalicyjnej, by lepiej odzwierciedlała siłę klubów.
Co musisz wiedzieć?
- Kto powinien być marszałkiem Sejmu? Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz uważa, że Szymon Hołownia powinien dalej pełnić tę funkcję.
- Dlaczego zmiana umowy koalicyjnej jest potrzebna? Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że obecna umowa nie odzwierciedla siły klubów w Sejmie.
- Co mówi umowa koalicyjna? Zgodnie z nią Hołownia ma przestać być marszałkiem Sejmu 13 listopada, a jego miejsce ma zająć Włodzimierz Czarzasty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spór o marszałkowanie? "Niewypełnianie umowy, będzie zerwaniem umowy"
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, wyraziła swoje poparcie dla Szymona Hołowni jako marszałka Sejmu. - Jest bezdyskusyjnie najlepszym marszałkiem Sejmu III RP - dodała. W rozmowie w studiu PAP podkreśliła, że jej ugrupowanie Polska 2050, szanuje umowę koalicyjną, ale uważa, że powinna ona zostać zmieniona.
Czytaj także: Hołownia stawia warunki. "Rekonstrukcja rządu teraz"
Dlaczego umowa koalicyjna wymaga zmiany?
Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że obecna umowa koalicyjna nie odzwierciedla rzeczywistej siły klubów w Sejmie. - Absolutnie nie ma takiej możliwości, żeby reprezentowany przez nią klub, mający 32 posłów po 'ewentualnym oddaniu marszałka', dysponował obecną liczbą ministerstw - podkreśliła.
Wskazała również, że mniejsze kluby, takie jak Lewica, mają więcej ministerstw i wicepremiera, co nie odpowiada wynikom wyborów z 2023 r.
- Marszałek jest bardzo dobry i to po prostu jest dobre dla Polski. Ale uczciwie kładziemy na stół gotowość do rozmowy, z której kluczowe założenie jest takie, że waga głosów, które otrzymaliśmy w wyborach, musi być odzwierciedlona w wadze sprawczości, którą mamy - podkreśliła.
Czytaj także: Tusk: będzie zmiana w umowie koalicyjnej
Co dalej z funkcją marszałka Sejmu?
Hołownia zadeklarował, że nie zamierza obejmować funkcji wicemarszałka ani wchodzić do rządu. W koalicji trwają rozmowy na temat możliwej renegocjacji umowy, która została zawarta w listopadzie 2023 r. między Koalicją Obywatelską, Polską 2050, Polskim Stronnictwem Ludowym i Nową Lewicą.