Nie będzie natychmiastowego odwetu? "The New York Times": Biden odwiódł Netanjahu
Według doniesień amerykańskiego dziennika "The New York Times" Joe Biden odwiódł premiera Izraela Benjamina Netanjahu od natychmiastowego odwetu na Iran. Dodatkowym czynnikiem tej decyzji miał być brak poważnych szkód spowodowanych przez Iran.
14.04.2024 | aktual.: 14.04.2024 21:10
"The New York Times" informuje, że Joe Biden odradzał premierowi Izraela Benjamina Netanjahu natychmiastowego ataku odwetowego na Iran, po tym jak po tym, jak zeszłej nocy wystrzelił on około 300 dronów i rakiet szturmowych na Izrael.
Z informacji dziennika wynika, że kilku członków izraelskiego gabinetu wojennego opowiadało się za jego przeprowadzeniem, ale brak poważnych szkód spowodowanych przez Iran, a także rozmowa z Bidenem, doprowadziły do jego odwołania.
Jak podaje Axios, Biały Dom obawia się, że izraelski kontratak po irańskim uderzeniu może doprowadzić do szerszej wojny regionalnej. Dlatego, wskazując na sukces wspólnej obrony w strąceniu niemal wszystkich rakiet i dronów z Iranu, Biden miał poradzić Netanjahu, by "wziął zwycięstwo" i na tym zakończył wymianę ciosów z Iranem.
Miał mu też powiedzieć, że USA nie wezmą udziału ani nie poprą jakichkolwiek operacji ofensywnych przeciwko Iranowi. W oficjalnym oświadczeniu po rozmowie Biden powiedział, że zapewnił Netanjahu o "żelaznym" zobowiązaniu na rzecz obrony Izraela. Zapowiedział jednocześnie wspólną dyplomatyczną reakcję państw G7
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Strategiczny sojuszu przeciw Iranowi?
- Izrael ma szansę na zbudowanie strategicznego sojuszu przeciwko Iranowi - oświadczył minister obrony Joaw Galant w niedzielę, kilkanaście godzin po odparciu ataku dronów i pocisków rakietowych wystrzelonych przez siły irańskie.
Atak został odparty wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami - powiedział Galant, dodając, że Izrael ma obecnie szansę na stworzenie strategicznego sojuszu.
Sojusz, jak wyjaśnił minister, byłby wymierzony "w zagrożenie stwarzane przez Iran, który zapowiada, że umieści ładunki nuklearne na swoich rakietach" - podała agencja Reutera.
- Izrael przeżył jedną z najbardziej dramatycznych nocy. W naszą stronę wystrzelono setki rakiet, w tym ponad 100 rakiet balistycznych, z których każda niosła setki kilogramów materiałów wybuchowych - powiedział Galant. - Ciągłe przygotowania obronne, które prowadziliśmy wspólnie z naszymi amerykańskimi partnerami, przyniosły jednak imponujące rezultaty - stwierdził.
W nocy z soboty na niedzielę Iran dokonał odwetowego uderzenia na Izrael za ostrzelanie irańskiej placówki konsularnej w Damaszku, w którym zginęło kilku wyższych irańskich oficerów. Teheran wystrzelił kilkaset dronów i rakiet, jednak ogromną większość z nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii.
Zobacz także