Trwa ładowanie...
d3b6vk5

"New York Times" o zdrowiu Kaczyńskiego. "Z najpotężniejszym polskim posłem nie jest dobrze"

"Gdy Polska uwikłała się w spór z Unią Europejską na temat odejścia od demokracji i praworządności, człowiek który zostawił Polskę w aktualnej sytuacji, był w dużej mierze nieobecny. Odkąd wyszedł ze szpitala wygłosił tylko kilka publicznych wystąpień" - podaje "NYT".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezesa PiS po wyborach samorządowych czeka operacja
Prezesa PiS po wyborach samorządowych czeka operacja (East News, Fot: RAFAL OLEKSIEWICZ)
d3b6vk5

Prestiżowy amerykański dziennik komentuje stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego. Zauważa, że podczas sporów Polski z UE na temat praworządności i protestów na ulicach, prezes PiS był w szpitalu. Od tego czasu wygłosił jedynie kilka publicznych wystąpień. Jego nieobecność doprowadziła do walki o władzę w partii i wyeksponowała podziały, które mogą doprowadzić do zguby - informuje "New York Times".

"Infekcja kolana zagrożeniem życia"

Dziennik podaje, że urzędnicy rządowi, jak i lider największej polskiej partii starali się skrzętnie skrywać informację o stanie zdrowia Kaczyńskiego. On sam miał odrzucać pomysł, że w najbliższym czasie opuści scenę polityczną nazywając te informacje "bredniami". "NYT" powołuje się na słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który powiedział, że "odrzucenie wizyty w szpitalu przez prezesa PiS mogło spowodować zagrożenie dla jego życia".

d3b6vk5

Stanem zdrowia Kaczyńskiego są bardzo zainteresowani w Brukseli. Urzędnicy są przekonani, że zależą od tego stosunki Polski z UE. Według "New York Timesa" prezes PiS ma bardzo silną pozycję, bo zmarginalizował wszystkich, którzy mogli mu zagrozić. "Obecnie nie ma wyraźnego spadkobiercy i nikogo, kto dorównywałby popularnością i umiejętnościami liderowi Prawa i Sprawiedliwości" - czytamy.

Bitwa o schedę po Jarosławie Kaczyńskim

W partii ma trwać wewnętrzna walka o władzę, która ma być ukryta przed opinią publiczną. Jej wynik zostanie ujawniony po tym, jak zostanie wyłoniony zwycięzca. Sam Kaczyński miał bagatelizować stan swojego zdrowia i przyznać, że rośnie podział w szeregach PiS. W kolejce o władzę rywalizować mają Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro i Joachim Brudziński.

d3b6vk5

Ostatni ma być obecnie na czele wyścigu. Dziennik przedstawia szeroką sylwetką szefa MSWiA opisując go jako otwartego, często nikczemnego wojownika, co uczyniło go drugim najbardziej potężnym politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Premier opisywany jest jako "outsider bez zaplecza w partii", a prezydent miał stracić zaufanie Kaczyńskiego po zawetowaniu reformy sądownictwa.

Wybory samorządowe opóźnione, przez stan zdrowia prezesa PiS

Znane są także szczegóły rehabilitacji lidera PiS. Prezes ma dwie godziny fizjoterapii dziennie, pięć razy w tygodniu. Nadal przyjmuje antybiotyki, aby pozbyć się niebezpiecznej infekcji. Po najbliższych wyborach samorządowych ma przejść operację i zastąpić staw kolanowy sztucznym. Problemy zdrowotne Kaczyńskiego miały być także przyczyną, dlaczego wciąż nie jest znany ostateczny termin jesiennych wyborów. Szef Prawa i Sprawiedliwości wciąż nie sporządził listy kandydatów.

d3b6vk5

Zobacz także: Wassermann o sytuacji z 2015 roku: "Wtedy im to nie przeszkadzało"

Źródło: nytimes.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3b6vk5

Podziel się opinią

Share
d3b6vk5
d3b6vk5
Więcej tematów