Trwa ładowanie...

"New York Times": polski rząd kąsa rękę, która go karmi

Amerykański dziennik przedstawia Polskę jako beneficjenta Unii Europejskiej, który nie docenia wsparcia, jakie otrzymał z Brukseli. Zdaniem "NYT" Polską rządzi nacjonalistyczna, populistyczna partia, która wykorzystuje demokratyczne procedury do umocnienia swojej władzy.
Share
Zdaniem autora tekstu, Polską rządzą populiści
Zdaniem autora tekstu, Polską rządzą populiściŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1eazbu

Gazeta podkreśla, że z unijnej kasy dofinansowano ponad 60 proc. inwestycji nad Wisłą, a Polska w latach 2014-2020 ma uzyskać blisko 9 proc. budżetu UE, czyli od 85 do 110 mld euro.

- Przy takiej wielkości pomocy trudno wyobrazić sobie, że Polska prowadzi swego rodzaju wojnę z Unią Europejską. Nacjonalistyczny rząd ugryzł dłoń, która go karmi więcej niż jeden raz, krytykując demokratyczne normy i grożąc zniesieniem rządów prawa - czytamy w "NYT".

Dziennik zwraca również uwagę na populistyczne hasła PiS. Zdaniem amerykańskich dziennikarzy, ekipa rządząca odwołuje się również do religii, wracając do motywu Polski jako "Chrystusa narodów" oraz "ofiary historii" i zbrodniczej polityki sąsiednich krajów.

d1eazbu

- To połączenie polskiego nacjonalizmu, religijnego konserwatyzmu, antyelityzmu i ataków na tych, którzy rzekomo chcą dyktować Polsce wartości i kwoty imigrantów, uczyniło PiS zdecydowanie największą partię w podzielonym kraju z dezorganizacją opozycji politycznej - pisze amerykański dziennik.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

Polska a Europa Zachodnia

Gazeta twierdzi, że PiS "oskarża minione rządy, opozycję i elity miejskie o pragnienie europejskiej aprobaty i akceptacji ze szkodą dla polskich interesów". "NYT" zarzuca partii Jarosława Kaczyńskiego, że mami najuboższych Polaków programami socjalnymi, wykorzystując ich trudną sytuację materialną. Jako przykład podaje ludzi ze Śniadowa - wsi w woj. podlaskim, gdzie ponad 70 proc. mieszkańców głosowało na Prawo i Sprawiedliwość.

d1eazbu

Amerykański dziennik wskazuje również, że priorytetem Kaczyńskiego jest polityka krajowa. Gazeta twierdzi, że mimo iż 80 proc. Polaków popiera pozostanie w Unii Europejskiej, ich euroentuzjazm jest powierzchowny. Niechęć do kultury i obyczajów, które panują w Europie Zachodniej ma być widoczna również przy okazji nowelizacji ustawy o IPN.

- Niedawne spory wokół nowej polskiej ustawy o historii i Holokauście to kolejny przykład rządów obrażających zachodnioeuropejską wrażliwość na wolność słowa dla zysku. W kraju działanie władzy jest postrzegane jako próba ochrony Polski przed tymi wszystkimi wściekłymi, zdenerwowanymi cudzoziemcami - w tym Żydami i zachodnimi Europejczykami - czytamy w "NYT".

Źródło: nytimes.com

d1eazbu

Podziel się opinią

Share
d1eazbu
d1eazbu
Więcej tematów