Wojna między ludźmi Putina. Wyciekły tajne informacje [RELACJA NA ŻYWO]
05.05.2023 | aktual.: 07.05.2023 06:02
Wojna w Ukrainie. Sobota to 437. dzień rosyjskiej inwazji. Władimir Putin miał wybrać kogo poprzeć w sporze między ministrem obrony Siergiejem Szojgu a szefem grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem. Jak podaje "The Washington Post", rosyjskie ministerstwo obrony chciało zdyskredytować Prigożyna powołując się na amerykańskie dokumenty. Putin miał stanąć po stronie swoich generałów. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Minister obrony Ukrainy zdradził, jak wyglądał przebieg lotu na spotkanie z Rosjanami w lutym ubiegłego roku. Ołeksij Reznikow wskazał, że delegacja podróżowała na Białoruś śmigłowcami sił NATO.
- Rosyjska armia wykorzystała podczas walk w Bachmucie bomby lub pociski fosforowe. Amunicję zapalającą żołnierze Władimira Putina wykorzystali też w Nikopolu. Ukraiński sztab pokazał nagrania z drona nad płonącymi dzielnicami Bachmutu.
- Żołnierze Władimira Putina pobili się w samolocie rosyjskich linii lotniczych. Musieli ich rozdzielać inni pasażerowie. Spór między wojskowymi potęgował alkohol, pod którego wpływem wsiedli na pokład maszyny.
- Rosjanie zamknęli kluczową przeprawę. Auta wyjeżdżające z Krymu są zawracane, a mieszkańcy mają problemy, aby wyjechać z półwyspu.
Zapraszamy do nowej relacji z wydarzeń w Ukrainie.
"Gratuluję narodowi ukraińskiemu historycznego wydarzenia!" - napisał Ołeszczuk.
"Tak, zestrzeliliśmy 'niemający sobie równych' pocisk Kinżał!" - oświadczył w sobotę na telegramie dowódca sił powietrznych ukraińskich sił zbrojnych Mykoła Ołeszczuk; dodał, że hipersoniczny pocisk, o którym Putin mówił, że nie strąci go żaden system obrony przeciwrakietowej, został zestrzelony dzięki amerykańskiemu systemowi Patriot.
Blisko jedna trzecia terytorium Ukrainy (174 tys. km kw.), która znalazła się pod okupacją, musi zostać skrupulatnie przebadana pod kątem min, amunicji i innych materiałów wybuchowych, pozostawionych tam przez rosyjską armię. Ukraina jest obecnie największym zaminowanym terytorium na świecie, przewyższając pod tym względem nawet Afganistan i Syrię - czytamy w komunikacie.
"Maszyny będą wykorzystywane do usuwania min i niewybuchów z terenów rolniczych i obiektów infrastruktury krytycznej na obszarach wyzwolonych w obwodach mikołajowskim, charkowskim i chersońskim" - podało ministerstwo reintegracji.
Takie dostawy przewiduje memorandum o współpracy, podpisane przez ministerstwo i producenta zmechanizowanego sprzętu rozminowującego GCS.
Szwajcarska firma Global Clearance Solutions (GCS) zamierza dostarczyć Ukrainie do końca 2023 roku około 20 maszyn rozminowujących - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.
Magazyny miały zapłonąć wskutek pożaru lasu. Ogień zagraża 18 magazynom, w których przechowywany jest proch strzelniczy. We wsi zamieszkałej przez 400 osób przygotowywana jest ewakuacja.
Magazyny z prochem strzelniczym zapaliły się we wsi Pervomayskyi w obwodzie swierdłowskim. Taką informację podają rosyjska agencja TASS oraz Ukraińska Pravda.
"Podczas wykonywania zadań rozminowania w obwodzie chersońskim nasi saperzy znaleźli się pod ostrzałem. Sześciu naszych specjalistów zostało zabitych. Dwoje kolejnych, w tym jedna kobieta - ratownik medyczny, zostało rannych i hospitalizowanych" - napisano w komunikacie.
Sześciu saperów ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zginęło w sobotę podczas ostrzału przy rozminowywaniu obwodu chersońskiego - podała DSNS na swoim kanale w Telegramie.
Po rozpoczęciu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła na Prilepina sankcje za aktywne wspieranie lub realizację działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, a także stabilność i bezpieczeństwo na Ukrainie.
Prilepin, ceniony w pewnych kręgach pisarz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, którego książki ukazały się również w języku polskim, to jednocześnie weteran obydwu wojen czeczeńskich oraz toczącej się od 2014 roku wojny w Donbasie. Ukraińskie media określają go mianem ukrainofoba.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, komentując zdarzenie, oskarżyła USA o zrobienie z Kijowa "komórki terrorystycznej" - informuje BBC.
Do odpowiedzialności za zamach na Prilepina przyznał się ruch partyzancki Atesz, który działa na okupowanym Krymie i zajętych przez Rosję terenach południa Ukrainy; rosyjskie władze poinformowały, że ujęły już "podejrzanego", którym jest "30-letni mężczyzna, pochodzący z Ukrainy, karany wcześniej za rozbój w swoim kraju".
Zastrzegające sobie anonimowość źródła twierdzą, że Prilepin wracał do Moskwy z okupowanych ukraińskich terytoriów. Po drodze zatrzymał się na posiłek. Do eksplozji jakoby doszło po tym, gdy pisarz ponownie wyruszył w trasę. Samochód, którym jechał, został rozerwany na pół; zdjęcia wraku opublikował Komitet Śledczy Rosji.
Doniesienia na temat stanu pisarza są sprzeczne. Jego biuro prasowe podało, że odniósł on niegroźne obrażenia, natomiast ukraińskie źródła podają, że jest on ciężko ranny.
W sobotę rano nieopodal Niżnego Nowogrodu w europejskiej części Rosji w wybuchu samochodu ranny został rosyjski nacjonalistyczny pisarz Zachar Prilepin. Jego kierowca zginął na miejscu.
Władze Rosji uznały zamach na jednego z głównych ideologów Kremla, pisarza Zachara Prilepina, za akt terroru; schwytały już nawet "podejrzanego" - informuje rosyjskojęzyczna redakcja BBC.