Zdjęcia Neptuna z teleskopu Webba. Spektakularny widok
Kosmiczny teleskop Webba nie zawodzi. Tym razem zwrócił obiektywy w stronę ósmej, najdalszej planety Układu Słonecznego - Neptuna. Wykonane przez niego zdjęcia ukazują szczegóły gazowego olbrzyma: w tym najczystszy obraz jego pierścieni, księżyce oraz nieco słabsze pasma kosmicznego pyłu.
Neptun jest położony 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Od czasu odebrania przez Międzynarodową Unię Astronomiczną statusu planety Plutonowi, gazowy olbrzym stanowi ostatnią planetę Układu Słonecznego. Przesłane przez teleskop Webba zdjęcia ukazują najczystszy obraz pierścieni Neptuna, potwierdzając odkrycie sondy Voyager 2, która w 1989 roku po raz pierwszy ukazała ich strukturę.
Neptun. Teleskop Webba pokazuje swoje możliwości
Jak podkreśla Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, uchwycony obraz pierścieni Neptuna jest najczystszą obserwacją tych struktur od ponad 30 lat. Jeszcze w XX wieku sądzono, że gazowy olbrzym nie posiada pierścieni - dopiero w latach 60. pojawiły się wzmianki o ich istnieniu, czemu ostateczny dowód dały zdjęcia przesłane przez sondę Voyager 2.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe zdjęcia Jowisza. Teleskop Jamesa Webba znów zachwyca
Nowy obraz Neptuna, wykonany przez kosmiczny teleskop Webba nie tylko wyraźnie pokazuje pierścienie planety, ale także przedstawia jego widoczne księżyce. Najjaśniejszym z nich jest Triton - górujący nad planetą i ukazujący się w świetlisty sposób. W sąsiedztwie Neptuna i jego pierścieni widać także sześć innych księżyców: Galatea, Naiad, Thalassa, Despina, Proteusa i Larisa. Gazowy olbrzym posiada ich łącznie 14.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zdjęcie Neptuna Webb. Obraz wykonano w podczerwieni
Kosmiczny teleskop NASA wykonał najnowsze zdjęcia Neptuna za pomocą urządzenia NIRCam, które rejestruje obraz przez fale bliskiej podczerwieni. Z tego względu, widoczny na zdjęciach Neptun nie jest niebieski, jak dotychczas przedstawiano go na innych fotografiach. Gaz metanowy, który stanowi część składu planety sprawia, że na obrazie widoczne są tylko chmury, które znajdują się w wyższych partiach jego atmosfery.
Zdjęcie Neptuna - to nie koniec pracy teleskopu Webba
Teleskop Jamesa Webba ma prowadzić kolejne obserwacje ostatniej planety Układu Słonecznego w przyszłym roku. Niedawno, dzięki jego pracy NASA opublikowała nowe zdjęcia Marsa, a także Jowisza. Jak wskazuje Narodowa Agencja, teleskop Webba "rozwiąże zagadki naszego Układu Słonecznego, spojrzy poza odległe światy wokół innych gwiazd i zbada tajemnicze struktury i pochodzenie naszego wszechświata oraz naszego miejsca w nim".