ŚwiatNepal: państwo na dachu świata

Nepal: państwo na dachu świata


(inf. własna)

Obraz

Nepal - państwo leżące w Himalajach - jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w świecie dla miłośników gór, turystyka i himalajskie wyprawy od lat zasilają budżet tego słabo rozwiniętego azjatyckiego kraju. Co roku wyjeżdża tam również wielu Polaków.

Nepal uzyskał niepodległość w 1923 r. Jest to dziedziczna monarchia konstytucyjna, z szerokimi uprawnieniami króla.

Stolicą tego niemal 22-milionowego kraju jest Katmandu. 90% mieszkańców Nepalu to hindusi, którzy wierzą, że ich król jest kolejnym wcieleniem boga Wisznu.

Około 80% tego jednego z najsłabiej rozwiniętych krajów świata zajmują góry; na północy Wysokie Himalaje z ośmioma szczytami o wysokości powyżej 8000 m, w tym najwyższym szczytem Ziemi - Mount Everestem (8848 m).

W Nepalu obowiązuje inny kalendarz. Nowy rok zaczyna się tam w połowie kwietnia - obecnie jest to Bikram Sambat 2057. Cały kalendarz jest uzależniony od faz księżyca.

Zamordowany w sobotę 55-letni król Nepalu, Birendra Bir Birkram Shah Dev, wstąpił na tron 31 stycznia 1972 r. Był najlepiej wykształconym władcą w historii swojego państwa. Ukończył szkołę w Eton, uniwersytet Harvarda i uniwersytet tokijski.

W latach 70. król wprowadzał elementy gospodarki planowej. Z początkiem lat 80. pod presją opozycji wewnętrznej, nastąpiła stopniowa demokratyzacja systemu rządów.

W 1990, pod naciskiem państw Zachodu, król zgodził się na nową konstytucję, wprowadzającą demokrację wielopartyjną. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, mianowany przez króla i odpowiedzialny przed parlamentem. (mag)

Zobacz także:

WP-Encyklopedia: Nepal
Oficjalne strony Nepalu
Strony gazety Nepali Times
Strony informacyjne o Nepalu

bangladeszbirendradipendra
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)