Trwa ładowanie...

NDR: Polonia ma zgłaszać antypolskie wypowiedzi. List od marszałka

Polska wzywa mieszkających za granicą Polaków do zgłaszania oficjalnym organom antypolskich wypowiedzi. Chodzi o oficjalne pismo marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, które przez ambasady i konsulaty będzie rozpowszechniane w środowiskach polonijnych na całym świecie.

NDR: Polonia ma zgłaszać antypolskie wypowiedzi. List od marszałkaŹródło: WP.PL
dy0ltm4
dy0ltm4

Pismo zawiera apel o "dokumentowanie i reagowanie na wszystkie antypolskie wypowiedzi, prezentacje i opinie". Informacje o "pomówieniach, które naruszają dobre imię Polski” mają być przekazywane ambasadom, konsulatom i konsulom honorowym" - podaje rozgłośnia Norddeutscher Rundfunk (NDR).

Jak wynika z informacji stacji, konsulat w Monachium rozesłał już pocztą elektroniczną pismo do mieszkających na południu Niemiec Polaków. Podobnie postąpili w czwartek dyplomaci z konsulatu w Hamburgu.

Podstawą apelu jest "kontrowersyjna ustawa o Holokauście" - wyjaśnia tagesschau.de. Ustawa wprowadza kary do trzech lat więzienia dla każdego, kto przypisuje polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej.

Zobacz także: Kaczyńskiemu diabeł podpowiada antysemityzm. Mnie nie podpowiada"

"Ambasadorzy Polski"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski już na początku lutego zapowiedział, że napisze list do wszystkich środowisk polonijnych poświęcony sytuacji wokół nowelizacji ustawy o IPN, prosząc ich, by byli "ambasadorami Polski".

dy0ltm4

Na zapytanie NDR ambasador Polski w Berlinie Andrzej Przyłębski skomentował, że w przypadku tego apelu o dokumentowanie antypolskich wypowiedzi oraz zgłaszanie ich ambasadom i konsulatom chodzi o "zwyczajne obowiązki przedstawicielstwa dyplomatycznego lub konsularnego. Przyłębski przyznał, że nie wiadomo jeszcze, co się stanie ze zgromadzonymi informacjami.

oprac. Katarzyna Domagała

dy0ltm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy0ltm4
Więcej tematów