Trwa ładowanie...

W nocy nastąpi kulminacja. Nawet sto meteorów w ciągu godziny

W nocy z poniedziałku na wtorek niebo rozświetlą spadające gwiazdy. Astronomowie spodziewają się maksimum roju Perseidów. Jeżeli pogoda pozwoli, możliwe będzie zobaczenie nawet stu meteorów w ciągu godziny.

PerseidyPerseidyŹródło: GETTY, fot: Europa Press News
d1pgxt7
d1pgxt7

"Spadające gwiazdy", inaczej meteory, to zjawiska świetlne powstające, gdy fragment skalny z przestrzeni kosmicznej, tzw. meteoroid, wchodzi w atmosferę Ziemi. Większość z nich ulega spaleniu w atmosferze, a jedynie te największe docierają na ziemię, stając się meteorytami.

Noc spadających gwiazd

Zjawisko to ma miejsce przez cały rok, ale jednym z najbardziej spektakularnych jest rój Perseidów, aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, z kulminacją w nocy z 12 na 13 sierpnia. Jak informuje Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne, szczyt aktywności tego roku przewidywany jest na 12 sierpnia, około godziny 16 polskiego czasu.

Perseidy obserwowane są od czasów starożytnych, charakteryzują się szybkością około 59 km/s. Zwykle padają grupami po 6-15 meteorów w ciągu 2-3 minut. Teoretycznie, w idealnych warunkach, możliwe jest dostrzeżenie nawet do 100 meteorów na godzinę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak można zjeść tanio i dobrze w kurorcie nad Bałtykiem

Źródłem Perseidów jest kometa 109P/Swift-Tuttle, która zbliża się do Ziemi co 133 lata – została odkryta w 1862 roku.

d1pgxt7

Do obserwacji deszczu meteorytów nie są potrzebne żadne narzędzia typu lornetka czy teleskop, wystarczy jedynie miejsce z dobrym widokiem na niebo. Im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów zobaczymy, dlatego jeśli nie możemy udać się poza miasto, warto znaleźć teren, w którym lampy uliczne nie świecą w oczy.

Obserwacje spadających gwiazd

W okresie maksimum Perseidów w całej Polsce organizowane są pikniki astronomiczne, zwane "nocami spadających gwiazd". Np. Noc Perseidów odbędzie się o godzinie 2 przed Planetarium Śląskim w Chorzowie (przy pomniku Mikołaja Kopernika), a komentować obserwacje będzie astronom i wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka.

Z kolei pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich analogiczne wydarzenie rozpocznie się o godz. 20, z prezentacją astrofotografa Bartosza Wojczyńskiego oraz kierownika Obserwatorium Astronomicznego Planetarium Śląskiego - Krzysztofa Dwornika. Do godz. 23 za darmo będzie można natomiast zobaczyć Mobilne Planetarium.

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik również zaprasza na wspólne oglądanie deszczu meteorytów od godziny 21.

d1pgxt7
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pgxt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pgxt7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj