Rosja i Chiny planują wspólne manewry
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że rosyjskie siły morskie przeprowadzą wspólne ćwiczenia z chińską marynarką wojenną na Morzu Wschodniochińskim. Ćwiczenia mają obejmować wspólną walkę z okrętami podwodnymi i szkolenie w zakresie wystrzeliwania rakiet.
Jak podało rosyjskie ministerstwo obrony, ćwiczenia potrwają od 21 do 27 grudnia. "Planowane jest prowadzenie wspólnego ostrzału rakietowego i artyleryjskiego do celów powietrznych, ostrzału artyleryjskiego do celów morskich, a także przećwiczenie wspólnych działań przeciw okrętom podwodnym z praktycznym użyciem broni" - czytamy w komunikacie.
Wspólne ćwiczenia na morzu. Rosja wysyła swoje "flagowce"
W ćwiczeniach mają wziąć udział okręty flagowe Floty Pacyfiku rosyjskiej marynarki wojennej oraz okręty z fregaty i innych klas. Ministerstwo twierdzi, że ćwiczenia mają na celu "wzmocnienie współpracy między dwiema marynarkami wojennymi w celu utrzymania pokoju i stabilności w regionie Azji i Pacyfiku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chiny wyślą dwa niszczyciele, statki patrolowe oraz "zintegrowany statek zaopatrzeniowy i okręt podwodny z silnikiem Diesla". Rosja wyśle krążownik rakietowy Zakonu Gwardii Nachimowa, fregatę Marszał Szaposznikow i korwety projektu 20380.
W ćwiczeniach wezmą udział samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego Floty Pacyfiku i Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
Chiny gotowe do współpracy z Rosją
Władze w Pekinie nie udzielają Moskwie pomocy wojskowej w inwazji na Ukrainie, lecz wspierają Kreml politycznie i propagandowo. Chiny nie potępiły agresji na Ukrainę i konsekwentnie sprzeciwiają się antyrosyjskim sankcjom Zachodu.
15 września przywódca Chin Xi Jinping rozmawiał w Samarkandzie w Uzbekistanie z Władimirem Putinem. Było to pierwsze spotkanie tych polityków od 24 lutego, czyli od początku inwazji Moskwy na Ukrainę. - Chiny są gotowe, by współpracować z Rosją i wziąć na siebie odpowiedzialność światowego mocarstwa - zadeklarował wówczas Xi.
Od drugiej połowy października, gdy chiński przywódca został wybrany na kolejną kadencję na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin, można zaobserwować oznaki pogłębienia relacji Pekinu z Moskwą. Pod koniec listopada Xi oznajmił, że chińskie władze chciałyby poszerzyć zakres współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki.
źródło: NHK / PAP / Reuters