Trwa ładowanie...
dxeat49
antarktyda

Naukowcy znaleźli, gdzie jest najczystsze powietrze na Ziemi. Z dala od działalności człowieka

Naukowcy wskazali miejsce na Ziemi, które ma najczystsze powietrze. Zaskoczeniem nie jest to, że w pobliżu nie ma żadnego śladu działalności człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie jest najczystsze powietrze na Ziemi?
Gdzie jest najczystsze powietrze na Ziemi? (Wikimedia Commons)
dxeat49

Gdzie najczystsze powietrze na Ziemi?

Z badań opublikowanych przez naukowców z Colorado State University wynika, że najczystsze powietrze na Ziemi jest nad Oceanem Południowym na Antaktydzie. Naukowcy pobrali próbki powietrza stamtąd i stwierdzili, że jest ono wolne od śladów chemicznych substancji lub odpadów. Odległa lokalizacja od miejsca działalności człowieka przyczynia się do utrzymania czystości powietrza.

Naukowcy uważają, że czystego powietrza nie ma nigdzie w pobliżu zamieszkania ludzi. Im większa gęstość zaludnienia i więcej ośrodków przemysłowych, tym powietrze jest gorszej jakości. Na Antarktydzie nie ma ani fabryk, ani wielkich miast. Dlatego tam powietrze jest najczystsze.

dxeat49

Antarktyda z najczystszym powietrzem

Wyniki badania naukowców nie są zaskoczeniem. Zauważają oni, że chmury nad Oceanem Południowym są krystalicznie czyste. Nie ma w nich śladów zużytych paliw kopalnych, nawozów ani śmieci. Naukowcy pobrali próbki z powierzchni oceanu oraz z atmosfery. Zbadali skład drobnoustrojów znalezionych w powietrzu.

"Antarktyda wydaje się być odizolowana od rozprzestrzeniania się mikroorganizmów i odkładania się substancji odżywczych z kontynentów południowych. Ocean Południowy to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, które zostały w minimalnym stopniu dotknięte działaniami antropogenicznymi" - przekazał Thomas Hill, którego cytuje portal bgr.com.

Zobacz wideo: Bon turystyczny 1000+. Adam Bielan: Andrzej Duda dopinguje premier Jadwigę Emilewicz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxeat49

Podziel się opinią

Share

dxeat49

dxeat49
Więcej tematów