Trwa ładowanie...
died51g
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nauka

Naukowcy: ślimaki są coraz powolniejsze

Ewolucja promuje u ogrodowych ślimaków coraz wolniejszy metabolizm - informuje "New Scientist".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy: ślimaki są coraz powolniejsze
(Jupiterimages)
died51g

Jak wykazały badania przeprowadzone w Chile przez Roberto Nespolo i Pauline Artacho z uniwersytetu w Valdivii, naturalna selekcja faworyzuje te ślimaki, których przemiana materii jest szczególnie powolna. Zaoszczędzoną energię mogą przeznaczyć na wzrost i rozmnażanie.

Nespolo i Artacho zbadali około 100 pospolitych w Chile ślimaków ogrodowych. Oprócz wielkości oceniali - na podstawie ilości wydzielanego dwutlenku węgla - jak szybki był metabolizm mięczaków podczas spoczynku. Po siedmiu miesiącach ślimaki złapano ponownie i pomiary powtórzono. Okazało się, że wielkość nie miała związku z przeżyciem, natomiast większe szanse miały ślimaki o powolniejszej przemianie materii. Kolejne badania mają wyjaśnić, czy i jaki jest związek pomiędzy tempem przemiany materii, a szybkością poruszania.

died51g

Podziel się opinią

Share

died51g

died51g
Więcej tematów