Nauka zdalna 2023. Rektorzy zdecydowali. Powodem kryzys energetyczny
Rosnące ceny energii i gazu dotykają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również instytucje. Ze względu na coraz cięższą sytuację finansową szkolnictwa wyższego, niektórzy rektorzy zdecydowali o przejściu na częściowe nauczanie zdalne. Taki krok podjęły m.in. władze krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kryzys energetyczny oraz rekordowo wysoka inflacja dotyka wszystkie sektory. O problemach spowodowanych rosnącymi kosztami energii, niektóre z uczelni wyższych informowały jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Jak podczas konferencji odbywającej się pod koniec września 2022 wskazywał rektor UJ Jacek Popiel, koszt prądu dla drugiego co do wielkości uniwersytetu w Polsce wzrósł o ponad 700 procent. Z tego względu zdecydowano się na wprowadzenie czasowej nauki zdalnej.
Nauka zdalna 2022/23. Uczelnie wprowadzają tryb hybrydowy
Informacje o możliwości prowadzenia części zajęć w trybie mieszanym pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego 2022/23. Jak wówczas wskazywały władze niektórych uczelni, naukę online przewidywano głównie dla studiów niestacjonarnych. Obecnie, rektorzy coraz częściej decydują się na zmianę organizacji prowadzenia zajęć. Powodem są rosnące ceny energii oraz niskie subwencje ministerialne, które zwiększyły się jedynie o 0,5 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gigantyczne podwyżki cen prądu jeszcze w tym roku. "To łagodny wymiar kary"
Zajęcia zdalne UJ. Studenci krakowskiej uczelni będą uczyć się w domach
Decyzję o częściowym przejściu na nauczanie zdalne w roku akademickim 2022/23 na początku października ogłosił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według rozporządzenia, w pierwszym semestrze będzie to pięć terminów:
- 29 do 30 października 2022
- 2 do 6 listopada 2022
- 17 do 22 grudnia 2022
- 3 do 5 stycznia 2023
- 7 do 8 stycznia 2023.
Według ówczesnych informacji, władze uczelni rozważały również skrócenie nauki stacjonarnej w pierwszym semestrze do 4 dni w tygodniu. Plan awaryjny przewiduje także możliwość zakończenia zajęć najpóźniej o godzinie 18.
Nauka zdalna. Akademii Sztuk Teatralnych z problemami
O dramatycznej sytuacji uczelni w Polsce informowała Gazetę Wyborczą Dorota Segda, rektor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. "Uczelni brakuje pieniędzy. Jestem naprawdę zrozpaczona stanem finansów Akademii. Nie mamy na życie. Musimy wprowadzić drastyczne oszczędności kosztem studentów, z zajęciami online w zimowych tygodniach włącznie".
To nie jedyny głos w sprawie podwyżek cen za ogrzewanie i prąd dla uczelni. Informację o przejściu na tryb zdalny w połowie października podał również rektor Uniwersytetu w Białymstoku. Zgodnie z zarządzeniem profesora Roberta Ciborowskiego, zajęcia odbywające się od 7 stycznia do 6 lutego 2023 roku na białostockiej uczelni będą prowadzone wyłącznie w formie zdalnej.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.