Trwa ładowanie...
d2qj76w

Nauczycieli brakuje już teraz. Tysiące wakatów w całej Polsce. Będzie więcej

"Praca szuka nauczyciela" - taką akcję rozpoczęła Warszawa. Władze przewidują, że we wrześniu w stolicy zabraknie blisko 4 tys. pedagogów. Sprawdziliśmy: na Mazowszu już dziś brakuje 2,5 tys. nauczycieli. A w całej Polsce ponad 9 tys.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W szkołach może zabraknąć nauczycieli
W szkołach może zabraknąć nauczycieli (East News, Fot: Andrzej Zbraniecki)
d2qj76w

W warszawskich placówkach od września może zabraknąć 1,7 tysiąca nauczycieli w szkołach podstawowych, 1,4 tysiąca w szkołach ponadpodstawowych, blisko 600 nauczycieli przedszkolnych i 400 pedagogów specjalnych. Łącznie to blisko 4 tys. nauczycieli. Władze Warszawy w związku z tym rozpoczęły we wtorek akcję "Praca szuka nauczyciela". W ramach niej miasto oferuje bezpłatne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli finansowane z budżetu miasta. Chodzi o to, by zachęcić nowe osoby do wejścia do zawodu. Szczególnie te, które kończą właśnie studia ze specjalnością nauczycielską.

Według ratusza braki kadrowe w placówkach oświatowych to efekt reformy edukacji. - Już teraz wiemy, że we wrześniu może nam zabraknąć ponad trzy tysiące nauczycieli. Oczywiście, to efekt "deformy" oświaty, czyli wprowadzenia do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych podwójnego rocznika uczniów - mówiła wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję "Praca szuka nauczyciela".

Zobacz także: PO przegrało w jego powiecie. Neumann: nikt się nie przyznaje, że głosował na PiS

Rezygnowali w czasie strajku, będą rezygnować dalej

d2qj76w

Warszawa przygotowuje się na wrześniowy armagedon, ale nauczycieli brakuje już teraz. Już w trakcie strajku zaczęli oni rezygnować z zawodu.

- Nauczyciele zniechęcą się do zawodu. Oni zrezygnują po strajku. Ja to wiem, bo już dwoje moich znajomych nauczycieli zapowiedziało, że jeżeli ten strajk nie przyniesie skutku, to odchodzą. Jeden z kolegów już złożył wypowiedzenie - mówił nam pan Artur, nauczyciel ze szkoły podstawowej i liceum. - Przestałam się tym wszystkim przejmować. Myślę o odejściu z zawodu - dodała pani Aleksandra.

I to się sprawdziło. Nauczyciele odchodzą.

d2qj76w

- Mi już jest wszystko jedno, bo po prostu od września rezygnuję - mówi Natalia, nauczycielka. - Poważnie rozważam odejście. Jestem nauczycielką w przedszkolu, a szumnie zapowiadane podwyżki nie dotyczą mojej grupy. Do tego mają nam odebrać dodatek za wychowawstwo. W mojej radzie pedagogicznej jest 7 nauczycieli. 4 najprawdopodobniej odejdzie - mówi nam Mirka.

Wtóruje im pan Łukasz. - Moja znajoma anglistka odeszła w maju. Ja rozważam odejście od września - mówi WP.

- W mojej szkole będą braki w kadrze. Problem dotyczy przedmiotów zawodowych, angielskiego, fizyki, geografii, biologii, chemii. Z rozmów z znajomymi nauczycielami wynika, że im większe miasto, tym większe problemy z znalezieniem kadry - dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Dariusz Piontkowski za Annę Zalewską. Kim jest nowy minister edukacji narodowej?

d2qj76w

Już jest źle

I ten problem jest już teraz. Sprawdziliśmy, przeglądając banki ofert pracy dla nauczycieli we wszystkich kuratoriach oświaty.

Przoduje oczywiście województwo mazowieckie. Aktualnie na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie można znaleźć aż 2546 ofert pracy dla nauczycieli.

   mbopn.kuratorium.waw.pl

Na podium jest jeszcze województwo małopolskie - 1229 ofert pracy - oraz woj. śląskie - 972 oferty.

d2qj76w

Kuratorium Oświaty w Szczecinie, czyli województwo zachodniopomorskie, ma na swojej stronie 855 ofert. Dolnośląskie - 697, wielkopolskie - 600, łódzkie - 356, pomorskie - 333, warmińsko-mazurskie - 252, opolskie - 242, lubuskie - 211, podlaskie - 205.

Listę zamykaja województwa lubelskie (188 ofert dla nauczycieli), kujawsko-pomorskie (178), podkarpackie (121) i świętokrzyskie (77).

Łącznie to 9062 ofert pracy dla nauczycieli.

I ta liczba będzie rosnąć.

CZYTAJ TEŻ: Nowelizacja Karty Nauczyciela to powrót do poprzednich rozwiązań. "Zmiany? Jakie zmiany? Oddają to, co wcześniej zabrali"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qj76w

Podziel się opinią

Share

d2qj76w

d2qj76w
Więcej tematów