NATO potwierdziło. O wizycie w Kijowie piszą na całym świecie
Sekretarz generalny NATO przebywa obecnie z wizytą w Ukrainie - poinformował dziennikarz portalu Kyiv Independent. Wiadomość potwierdził rzecznik Sojuszu w rozmowie z niemiecką agencją DPA. W sieci pojawiły się zdjęcia Jensa Stoltenberga z Kijowa.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
W czwartek szef NATO został sfotografowany pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę, znajdującej się w pobliżu kijowskiego Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.
Informację o niezapowiedzianej wizycie Jensa Stoltenberga w Kijowie przekazał dziennikarz portalu Kyiv Independent.
"Do godziny 10:50 (czasu lokalnego - przyp. red.) ukraińskie władze nie poinformowały oficjalnie o wizycie Stoltenberga" - czytamy w 24tv.ua.
"Sekretarz Generalny NATO jest dziś w Kijowie! Witamy" - napisał na Twitterze doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
Rzecznik Sojuszu potwierdził informację o wizycie Stoltenberga w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur (DPA). Szef NATO odwiedza Kijów po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie.
Według anonimowych źródeł w NATO, "planowane spotkania (Stoltenbegra z ukraińskimi urzędnikami - przyp. red.) są tajne ze względów bezpieczeństwa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bachmut w zgliszczach. Żołnierze o dramatycznej sytuacji w mieście
Sekretarz generalny NATO od początku wojny wspiera Ukrainę. Na spotkaniu na szczycie wschodnich sojuszników w Warszawie Stoltenberg opowiedział się za tym, by dosadnie zasygnalizować Moskwie, że nie może przekraczać pewnych granic. - Nie możemy pozwolić Rosji na dalsze podkopywanie europejskiego bezpieczeństwa - mówił Norweg cytowany przez DPA.
W lutym 2023 roku, na kilka dni przed rocznicą rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, również w pobliżu kijowskiego Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach rozpoczęła się niezapowiedziana wizyta w Kijowie prezydenta USA Joe Bidena. Amerykański przywódca odwiedził wówczas Ukrainę i Polskę.
Źródło: PAP, DPA