Działo się w nocy. Złe wieści dla Putina. Ogromne straty jego wojsk
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- W ciągu ostatniej doby na ukraińskim froncie zginęło aż 670 rosyjskich żołnierzy - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym raporcie opublikowanym w swoich mediach społecznościowych. Według szacunków Kijowa łącznie podczas wojny w Ukrainie Kreml stracił już ponad 184 tys. żołnierzy.
- Z tajnych dokumentów Pentagonu, które ujawniono w sieci wynika, że premier Justin Trudeau wskazał podczas prywatnych rozmów z urzędnikami NATO, że Kanada nigdy nie osiągnie celu Sojuszu w zakresie wydatków na obronę - informuje "The Washington Post". Autorzy ujawnionych akt twierdzą, że "powszechne" braki wojskowe kraju "szkodzą jego więziom z partnerami i sojusznikami w zakresie bezpieczeństwa". Z uwagi na trudną sytuację Kanadyjskie Siły Zbrojne stwierdziły w lutym, że "nie są w stanie przeprowadzić jednocześnie dużej operacji wojskowej, utrzymać przywództwa grupy bojowej NATO i przekazać wsparcia Ukrainie".
- - To było częściowo naprawdę bardziej niż szokujące - powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock opisując swoją ostatnią wizytę w Chinach. Jej zdaniem Pekin zachowuje się "ofensywnie" i "coraz bardziej agresywnie" w stosunku do innych krajów. - Chiny są dla nas partnerem, konkurentem i ustrojowym rywalem - podkreśliła minister cytowana przez Reuters. - Odnosimy wrażenie, że niestety aspekt rywalizacji coraz bardziej się nasila - dodała. W ubiegłym tygodniu Baerbock odbyła podróż do Państwa Środka, gdzie ostrzegła, że próba przejęcia przez Chiny kontroli nad Tajwanem będzie nie do przyjęcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wagnerowcy kontra snajper. Akcja pod Bachmutem
- Co najmniej 78 osób zginęło w wyniku wybuchu paniki w stolicy Jemenu, Sanie. Do tragedii doszło, gdy setki osób zebrało się w budynku szkoły, gdzie dystrybuowano pomoc humanitarną o wartości ok. 5 tys. jemeńskich riali (ok. 9 dolarów - przyp. red.) w związku z kończącym się ramadanem - informuje Reuters. MSZ przekazało, że dwóch sprzedawców odpowiedzialnych za organizację dystrybucji darów zostało aresztowanych.
- Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol zasugerował, że jego kraj w pewnych okolicznościach może zdecydować się na udzielenie Ukrainie wsparcia militarnego. Dotychczas Seul wysyłał Kijowowi wyłącznie pomoc humanitarną i ekonomiczną. W odpowiedzi na oświadczenie przywódcy z Południa Kreml przekazał, że "jakakolwiek decyzja o dostawach broni Ukrainie oznaczałaby, że Seul stałby się uczestnikiem konfliktu". Do sprawy odniósł się też rzecznik Departamentu Stanu USA. "Korea Południowa była niezłomnym partnerem w obronie prawa Ukrainy do suwerenności terytorialnej przed rosyjską agresją od pierwszych dni inwazji na pełną skalę" - wskazał w oficjalnym oświadczeniu cytowanym przez Reuters. "Będziemy nadal ściśle koordynować z naszym sojusznikiem dodatkowe wsparcie dla Ukrainy" - dodał.