Trwa ładowanie...
d3oo9mq

NATO chce dać Rosji ultimatum. Musi zniszczyć rakiety

Wielu europejskich członków NATO obawia się, że planowane wypowiedzenie traktatu INF może rozkręcić nową spiralę zbrojeń. Dlatego chce dać Rosji ostatnią szansę - donosi "Der Spiegel".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mimo podpisania zobowiązań o ograniczeniu arsenału rakiet krótkiego i średniego zasięgu, Rosja nie rezygnuje z rozmieszczania Iskanderów
Mimo podpisania zobowiązań o ograniczeniu arsenału rakiet krótkiego i średniego zasięgu, Rosja nie rezygnuje z rozmieszczania Iskanderów (East News)
d3oo9mq

W sporze o „Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”, w skrócie INF, NATO) najwidoczniej chce dać Rosji ostatnią szansę. Na wstępie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw-członków NATO do mediów przeciekły informacje, że USA są gotowe opóźnić o kilka tygodni zapowiedziane wypowiedzenie traktatu. Według informacji z kręgów administracji USA, Waszyngton chce wypowiedzieć traktat najpóźniej za dwa miesiące, jeśli Rosja nie zastosuje się do ultimatum i nie zniszczy swojej broni. Taką informację podała niemiecka agencja prasowa DPA oraz tygodnik "Der Spiegel".

Prezydent USA zapowiedział już w październiku, że ma zamiar wycofać się z traktatu INF. Jak dotąd nie wykonał on jeszcze formalnie tego kroku. Wielu europejskich członków NATO obawia się jednak, że może to wywołać nową spiralę zbrojeń, co dotknie szczególnie Europę. Dlatego chcą koniecznie uratować ten traktat.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwrócił uwagę na to, że nowe systemy rakietowe wyposażone w głowice atomowe umożliwią Rosji atak nuklearny na europejskie miasta. Dlatego zażądał od Rosji natychmiastowego całkowitego przestrzegania zapisów traktatu. Jak dodał, nie można zaakceptować tego, że tylko USA jako jedna strona umowy przestrzega jej postanowień.

d3oo9mq

Czytaj więcej na stronie Deutsche Welle:
Szef dyplomacji Litwy o Iskanderach: "Te rakiety mogą dosięgnąć Berlina"
NATO zabiega o utrzymanie układu INF

USA od dłuższego czasu zarzucają Rosji, że rozmieszczając rakiety balistyczne typu SSC-8 łamią traktat INF. Rosja odrzuca te twierdzenia i oskarża z kolei USA o łamanie postanowień traktatu INF wskazując między innymi na budowę silosów rakietowych w Rumunii. Zastosowanie się Moskwy do ultimatum uważane jest związku z tym za mało prawdopodobne.

Zobacz także: Rosjanie chwalą się udanymi testami rakiet Iskander

Podpisany w 1987 r. traktat INF zobowiązuje USA i państwa-sukcesorów ZSRR do likwidacji wszystkich rakiet ziemia-ziemia krótkiego i średniego zasięgu (między 500 a 5500 km) wyposażonych w głowice atomowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3oo9mq

Podziel się opinią

Share
d3oo9mq
d3oo9mq
Więcej tematów