Trwa ładowanie...
d1jcim2

Nasz Dziennik


Kamienice w prezencie

d1jcim2
d1jcim2

Gminy żydowskie nie muszą być spadkobiercami przedwojennych właścicieli żydowskich nieruchomości, żeby przejmować je z rąk lokalnych samorządów i Skarbu Państwa - pisze z Krakowa w Naszym Dzienniku Mieczysław Pabis.

Wystarczy, że wykażą, iż poprzedni właściciel był żydowską osobą prawną o charakterze wyznaniowym i prowadził działalność wymienioną w ustawie o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich.

Do 10 maja br. Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich zarejestrowała 1.447 wniosków o zwrot mienia z całej Polski. Tuż przed upływem terminu składania wniosków ich liczba gwałtownie wzrosła i na ustalenie ostatecznej liczby trzeba będzie jeszcze poczekać.

Do tej pory wszczęto 1.282 postępowania w sprawach, w których była wystarczająca liczba dokumentów. Komisja wydała dotychczas 74 orzeczenia o przeniesieniu własności na rzecz gmin wyznaniowych żydowskich bądź związku gmin.

Na własność gmin żydowskich do 3 czerwca br. przeszło w sumie 146 nieruchomości, w tym 15 nieruchomości zamiennych - informuje w Naszym Dzienniku Mieczysław Pabis. (jask)

Więcej: rel="nofollow">Nasz Dziennik - Kamienice w prezencieNasz Dziennik - Kamienice w prezencie

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj