Trwa ładowanie...

Napięcie w Rosji. Estonia wzmacnia kontrole na granicy

Mieszkający w Estonii Rosjanie mogą udać się przez przejście graniczne w Narwie do Rosji, by oddać tam głos w wyborach prezydenckich. Podróż ta jest jednak obecnie znacznie dłuższa przez zwiększoną liczbę kontroli estońskiej policji - podała w piątek telewizja ERR.

Wybory prezydenckie w RosjiWybory prezydenckie w RosjiŹródło: EPA, PAP, fot: MAXIM SHIPENKOV
d2p6onv
d2p6onv

Chociaż granica jest obecnie zamknięta dla ruchu pojazdów, codziennie pieszo przekracza ją około 3 tys. osób. Obecna przy przejściu granicznym w Narwie telewizja odnotowała jednak w piątek niewielu wyborców pragnących oddać głos po drugiej stronie granicy. Wybory prezydenckie w Rosji rozpoczęły się w piątek i potrwają do niedzieli.

W poprzednich wyborach mieszkańcy największego większościowo rosyjskiego miasta Estonii mogli głosować w konsulacie w Narwie, który został zamknięty po rozpoczęciu przez Moskwę inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Obecnie mieszkańcy tego wschodniego miasta kraju mogą głosować w Iwanogrodzie, do którego przez zamknięcie granicy mogą się udać jedynie pieszo, lub w oddalonym o niecałe 200 km Tallinie.

d2p6onv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaczaili się na Rosjan w zaroślach. Amerykański sprzęt w akcji

"Pytani o to, na kogo głosowali, Rosjanie w większości unikają odpowiedzi" - podała estońska telewizja.

- Za Rosję, głosowałem za Rosję - powiedział jeden z wyborców.

Na czas wyborów na przejściu granicznym zarządzono dodatkowe kontrole, podczas których podróżni pytani są o cel wyjazdu czy miejsce zamieszkania - zauważyła ERR.

d2p6onv

Telewizja przypomniała, że w poprzednich wyborach prezydenckich w Rosji na Władimira Putina zagłosowało 94 proc. mieszkańców Narwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj