Andrzej Duda dostał trzy godziny. Ekspert rzuca zupełnie nowe światło

- Czy Andrzej Duda będzie bardziej skuteczny w przekonywaniu Chin niż inni przywódcy? Szanse pewnie ma takie, jak nasi piłkarze na Euro, co nie znaczy, że nie należy próbować - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Radosław Pyffel, ekspert do spraw Azji w Instytucie Sobieskiego. Jak dodaje, rozmowa z Xi Jinpingiem to "być może najważniejsze trzy godziny w całej prezydenturze Dudy".

Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Chinach
Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Chinach
Źródło zdjęć: © East News, Xinhua News | Yue Yuewei
Paweł Pawlik

26.06.2024 | aktual.: 26.06.2024 13:46

Prezydent Andrzej Duda kończy swoją wizytę w Chinach. W jej trakcie spotkał się m.in. z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, podjęto porozumienia dotyczące współpracy w dziedzinie technologii, nauki czy eksportu polskiej żywności. Chodzi m.in. o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach.

Wśród ogłoszonych sukcesów jest też m.in. zniesienie wiz krótkookresowych dla Polaków. Rozmowy z przywódcą Chin dotyczyć miały również bezpieczeństwa i sytuacji w Ukrainie. W tym kontekście Xi Jinpingiem miał podkreślać, że "Chiny chcą pokoju, bo są państwem, które chce pokojowego rozwoju".

Czas prezentowania polskiego spojrzenia

- Pewnie tych umów mogłoby być więcej, ale ich podpisanie to pozytywna informacja - mówi Wirtualnej Polsce Radosław Pyffel, komentator polityki międzynarodowej, ekspert do spraw Azji w Instytucie Sobieskiego. - Przede wszystkim Andrzej Duda dostał blisko trzy godziny na rozmowę z Xi Jinpingiem. Miał czas do zaprezentowania polskiego spojrzenia na Ukrainę i Białoruś. Być może była kurtuazyjna rozmowa dyplomatyczna, a być może to najważniejsze trzy godziny w całej prezydenturze Andrzeja Dudy - dodaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ocenia, że "Chiny mają totalny potencjał zmiany obrazu wojny w Ukrainie jednym ruchem - albo w jedną, albo w drugą stronę". - Nie ulega wątpliwości, że to Chiny będą siedzieć przy stole pokojowym, kiedy nadejdzie ten moment. Nie wiem, czy czas, który Andrzej Duda spędził z Xi Jinpingiem będzie miał jakiś wpływ na ten moment, ale Chiny na pewno usiądą przy stole - stwierdza Pyffel.

"Czy Duda będzie bardziej skuteczny?

Rozmówca WP odnosi się do wielu negatywnych komentarzy, które pojawiają się w związku z podróżą Andrzeja Dudy. - Nie rozumiem tego ataku. To nie jest coś, czego nie robi Francja, Niemcy czy inne kraje europejskie. Przypomnę, że Zełenski podziękował Scholzowi, że ten rozmawiał o Ukrainie z Xi Jinpingiem w Chinach. Czy Andrzej Duda będzie bardziej skuteczny? Szanse pewnie ma takie, jak nasi piłkarze na Euro, co nie znaczy, że nie należy próbować - ocenia Radosław Pyffel.

Podkreśla, że spotkania Dudy nie odbiegają od tych, które w ostatnim czasie odbył prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz z przywódcą Chin. Rozmowy dotyczą bezpieczeństwa, kwestii geopolitycznych, w tym sytuacji Ukrainy oraz współpracy gospodarczej.

- W Polsce żyjemy tak, jakby już doszło do rozerwania gospodarki europejskiej z Chinami. Powinniśmy raczej odpowiedzieć na pytanie, jak pozycjonować Polskę w kształtujących się na nowo łańcuchach dostaw, jaką mamy pełnić rolę, bo takie rozmowy będą się toczyć między Europą a Chinami. Jeśli coś krytykować w tej wizycie, to właśnie brak tego punktu w agendzie i próby odniesienia się do tych ważnych dla Polski i Europy kwestii - twierdzi ekspert.

Chiny pokazują, że możliwa jest pragmatyczna współpraca

Pyffel zgadza się jednak z opinią, że to głównie Chiny zyskują na takich gestach. - Już widać, że ta wizyta nie wzbudziła entuzjazmu w Waszyngtonie. Chiny pokazują, że możliwa jest pragmatyczna współpraca gospodarcza z Europą, w tym z Polską, która jest postrzegana jako bardzo bliska Stanom Zjednoczonym. To jest ten zysk Chin. Pytanie brzmi: czy jeśli my zyskujemy, to akceptujemy, że Chiny też zyskują, czy też taka sytuacja jest nieakceptowalna i lepiej samemu nie zyskać, by nie zyskały Chiny? - wywodzi.

Dodajmy, że w ubiegły poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller podczas poniedziałkowego briefingu prasowego, odpowiadając na pytanie PAP dotyczące wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pekinie stwierdził, że Chiny podsycają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy od czasów II wojny światowej.

"Nie chcę mówić o tej konkretnej wizycie, ale oczywiście jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO w sprawie wsparcia Chin dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego" - odpowiedział Miller i dodał, że państwa NATO są bardzo zaniepokojone postępowaniem Pekinu.

Paweł Pawlik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
politykaAndrzej Dudaxi jinping
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (382)