Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla WP. Dla kogo II tura wyborów? Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski idą łeb w łeb

Najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla Wirtualnej Polski pokazuje, że walka o głosy wyborców będzie zacięta do końca kampanii. Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbyła się w ostatnią niedzielę, Andrzej Duda nie mógłby być pewny reelekcji. Dużą szansę na wygraną ma Rafał Trzaskowski.

Najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla WP. Dla kogo II tura wyborów? Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski idą łeb w łebŹródło: KPRP, PAP
d4m6ac9
d4m6ac9

45,6 proc. poparcia - Andrzej Duda, 45,5 proc. - Rafał Trzaskowski. Tak prezentują się wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla WP, dotyczącego II tury wyborów prezydenckich.

Najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla WP. Duda i Trzaskowski muszą walczyć o niezdecydowanych

5,4 proc. badanych, którzy deklarują udział w wyborach w II turze (ta odbędzie się 12 lipca), nie wie jeszcze, na kogo oddać głos. Jedynie 3,5 proc. respondentów twierdzi, że nie chce głosować ani na kandydata PiS, ani kandydata Koalicji Obywatelskiej.

W porównaniu z sondażem IBRIS dla WP sprzed tygodnia, poparcie dla Dudy i Trzaskowskiego się zrównało.

d4m6ac9

Przypomnijmy: w poprzednim badaniu chęć oddania głosu na urzędującego prezydenta deklarowało 47,9 proc. badanych, a na włodarza Warszawy i kandydata Koalicji Obywatelskiej - 47,1 proc.

Tyle że tydzień temu niższy był odsetek osób niezdecydowanych, na kogo oddać głos - wynosił on 3,2 proc. Dziś niezdecydowanych jest więcej - 5,4 proc. I to właśnie będzie miało kluczowe znaczenie w drugiej turze wyborów prezydenckich. To o głosy wyborców niezdecydowanych będą walczyć Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Sama mobilizacja "bazowych" elektoratów nie wystarczy.

Zobacz też: Tajne badania PiS. Reakcja sztabu Dudy na sondaż WP

Najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla WP. Prawie cała opozycja za Trzaskowskim

Jak wynika z sondażu IBRIS, gdyby w minioną niedzielę odbyła się II tura wyborów prezydenckich, to Rafała Trzaskowskiego poparłoby 70 proc. wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza z I tury, aż 97 proc. wyborców Roberta Biedronia, 74 proc. wyborców Szymona Hołowni oraz 43 proc. wyborców Krzysztofa Bosaka.

d4m6ac9

Andrzeja Dudę w II turze poparłoby zaś - jak wynika z badania IBRIS - jedynie 9 proc. wyborców Kosiniaka-Kamysza z I tury, 7 proc. wyborców Hołowni, 23 proc. wyborców Bosaka i... 0 proc. wyborców Biedronia. Takie wyniki to problem dla prezydenta.

13 proc. wyborców Kosiniaka w ogóle nie wzięłoby udziału w II turze wyborów, gdyby znaleźli się w niej Duda z Trzaskowskim. Głosu ani na Dudę, ani na Trzaskowskiego nie oddałoby również 16 proc. wyborców Hołowni i 20 proc. wyborców Bosaka.

WP
Źródło: WP, fot: wp.pl

Najnowszy sondaż prezydencki IBRIS dla WP. Zmiany w pierwszej turze wyborów

Jeśli chodzi o pierwszą turę wyborów prezydenckich (ta odbędzie się 28 czerwca), to poparcie dla urzędującej głowy państwa jest stabilne. Duda pozostaje zdecydowanym faworytem do zwycięstwa.

Andrzej Duda - 41 proc. poparcia, Rafał Trzaskowski - 27,1 proc., Szymon Hołownia - 8,9 proc. Władysław Kosiniak-Kamysz - 7,3 proc., Krzysztof Bosak - 5,6 proc., Robert Biedroń - 4,2 proc. Tak prezentują się wyniki najnowszego sondażu IBRIS na zlecenie Wirtualnej Polski, dotyczącego I tury wyborów prezydenckich.

d4m6ac9

W porównaniu z badaniem IBRIS dla WP sprzed tygodnia, Trzaskowski stracił 0,9 punktu procentowego. Andrzej Duda zyskał za to nieznacznie - 0,3 proc.

63,7 proc. respondentów deklaruje udział w I turze wyborów prezydenckich (55,4 proc. - zdecydowanie tak, 8,3 proc. - raczej tak). 34,5 proc. badanych nie chce zagłosować w wyborach prezydenckich, przynajmniej nie w I turze.

Sondaż IBRIS został przeprowadzony 20 czerwca 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m6ac9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m6ac9
Więcej tematów