Najnowszy sondaż. Polacy wprost o obostrzeniach i lockdownie
Jest najnowszy sondaż dotyczący koronawirusa i obostrzeń. Jak wynika z badania, większość Polaków oczekuje zdecydowanych działań od rządu. Znaczna część z nich opowiada się także za lokalnymi lockdownami.
22.11.2021 06:50
Najnowszy sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadziła pracownia IBRiS w dniach 19-20 listopada. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1100 respondentów. W sondażu skorzystano z metody CATI - wywiadu telefonicznego, wspomaganego komputerowo.
Najnowszy sondaż. Polacy chcą obostrzeń
Według najnowszego sondażu dotyczącego epidemii koronawirusa aż 59,9 proc. badanych oczekuje od rządu działań polegających na promocji szczepień, a także wprowadzeniu ograniczeń dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciwko koronawirusowi.
Takie działania są wprowadzone m.in. w Niemczech, o czym informowaliśmy w Wirtualnej Polsce. Dostęp do wielu miejsc jest zakazany tym osobom, które unikają szczepień. Ograniczenia obowiązują też w miejscach pracy i komunikacji miejskiej - tam osoby niezaszczepione mogą wejść jedynie po wykonaniu testu na obecność koronawirusa.
Najnowszy sondaż o koronawirusie. Lokalne lockdowny?
Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS, niewiele mniej, bo 53,1 proc. ankietowanych, chce iść o krok dalej. Badani uważają, że rząd powinien podjąć natychmiastowe kroki w celu zahamowania pandemii koronawirusa w Polsce, w tym wprowadzić lokalne lockdowny.
Kolejne 42,5 proc. respondentów opowiada się za rozwiązaniem proponowanym przez posłów PiS, którzy domagają się, by pracodawca mógł sprawdzić, czy dany pracownik jest zaszczepiony przeciwko koronawirusowi.
W najnowszym sondażu pracowni IBRiS najmniej zwolenników ma pomysł zamknięcia szkół i wysłania dzieci na nauczanie zdalne. Za takim sposobem walki z pandemią koronawirusa opowiedziało się zaledwie 21,9 proc. badanych.
Kolejna 9,9 proc. ankietowanych uważa, że "nie trzeba robić nic" w walce z pandemią koronawirusa, z kolei 2,1 proc. badanych w sondażu nie ma zdania w tej kwestii.
Koronawirus. Obostrzenia w Europie
Tylko w niedzielę resort zdrowia poinformował o blisko 19 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 41 osób.
Mimo znacznego przyrostu liczby chorych na COVID-19 rząd nie podejmuje decyzji o wprowadzeniu obostrzeń, co ma miejsce w innych krajach. W Austrii wkrótce szczepienia przeciw koronawirusowi staną się obowiązkowe, zaś Niemcy znacznie ograniczyli dostępy do miejsc publicznych dla osób, które nie chcą poddać się szczepieniu.
Źródło: "Rzeczpospolita"