Godzina policyjna dla niezaszczepionych. Nowe obostrzenia w Niemczech
Kolejny kraj związkowy w Niemczech wprowadza obostrzenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wiele miejsc będzie niedostępnych dla niezaszczepionych, a w powiatach o najwyższym wskaźniku zakażeń będzie ich obowiązywać godzina policyjna.
Saksonia jest po Bawarii kolejnym krajem związkowym, który zdecydował o wprowadzeniu nowych, ostrzejszych środków walki z COVID-19. Nowe przepisy wchodzą w życie od poniedziałku, będą obowiązywać do 12 grudnia.
- Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne - oświadczył premier Saksonii Michael Kretschmer.
Od poniedziałku wszystkie obiekty kulturalne i rekreacyjne, biblioteki, bary, kluby i dyskoteki będą zamknięte. To samo dotyczy jarmarków bożonarodzeniowych, a także obiektów turystycznych i hotelarskich.
Obiekty gastronomiczne będą mogły pracować do godz. 20, a klientów będzie obowiązywać zasada 2G (wstęp dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców).
Zabroniona będzie też organizacja imprez masowych, festiwali i targów. Zamknięte będą szkoły tańca i ośrodki kształcenia dla dorosłych. Czynne pozostaną miejsca z zajęciami dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia. W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G (pracować mogą tylko zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby z ujemnym testem na COVID-19) - podaje portal NTV. Szkoły i przedszkola pozostaną na razie otwarte.
W powiatach o największej liczbie infekcji koronawirusem (powyżej 1 tys. na 100 tys. mieszkańców) wprowadzona będzie godzina policyjna. Obecnie są cztery takie powiaty: Miśnia, Budziszyn, Lipsk i Szwajcaria Saksońska.
Osoby niezaszczepione nie będą mogły opuszczać domów po godz. 22. Ponadto ma zostać uchwalony zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Z ograniczeń wyłączona została część handlu detalicznego - sklepy z artykułami spożywczymi i pierwszej potrzeby, supermarkety, drogerie, apteki. W sklepach pozostałych branż oraz u fryzjera będzie obowiązywać zasada 2G. Kościoły i wspólnoty religijne będą działać zgodnie z zasadą 3G.
- Potrzebujemy innego zestawu narzędzi - uzasadnił Kretschmer. - Dotychczasowe zasady już nie wystarczają, konieczne są nowe bariery - dodał. Podkreślił, że prawdziwym powodem trudnej sytuacji w Saksonii jest niski wskaźnik szczepień.
W Saksonii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 7791 nowych infekcji.