Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż nie daje szans partii Kaczyńskiego. PiS pożegna się z władzą?

Pracownia Estymator zapytała Polaków o to, na którą z partii bądź koalicji oddaliby głos, gdyby w tę niedzielę odbywały się wybory do Sejmu. Okazało się, że 35,7 proc. ankietowanych głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 28,4 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11,2 proc. na Lewicę.

Najnowszy sondaż nie daje szans partii Kaczyńskiego. PiS pożegna się z władzą?Najnowszy sondaż nie daje szans partii Kaczyńskiego. PiS pożegna się z władzą?Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
dw2uhen

Z najnowszego badania pracowni Estymator dla dorzeczy.pl. wynika, że PiS nie mógłby liczyć na kolejną wygraną w wyborach. Gdyby odbyły się one w tę niedzielę, Zjednoczona Prawica zdobyłaby 35,7 proc. głosów, co przełożyłoby się na 201 mandatów. Tym samym obecnej koalicji rządzącej do większości (231 posłów) zabrakłoby 30 mandatów.

Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) zagłosowałoby 28,4 proc. ankietowanych, co dałoby jej 143 mandaty. Z kolei Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) uzyskałaby 11,2 proc. głosów (45 mandatów).

Do wyborów poszłoby 56 proc. Polaków

Na kolejnych miejscach znalazły się: ruch Szymona Hołowni Polska 2050 z 10,4-proc. poparciem (44 mandaty); Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska, na które zagłosowałoby 7,4 proc. ankietowanych, co dałoby 22 mandaty; Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) - 5,1 proc. (4 mandaty).

dw2uhen

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie użyją broni chemicznej? Pułkownik komentuje

Natomiast na Kukiz'15 swój głos oddałoby 1,5 proc. wyborców i nie zapewniłoby to temu ugrupowaniu żadnego mandatu. Inne ugrupowania uzyskałyby 0,3 proc. głosów (1 mandat).

Warto zaznaczyć, że z sondażu wynika, że opozycja mogłaby uzyskać większość w Sejmie.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Badanie przeprowadzono 24-25 listopada 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1041 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dw2uhen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw2uhen
Więcej tematów