PiS liderem, ale to opozycja przejmuje władzę. Nowy sondaż partyjny dla WP
Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się najwyższym poparciem Polaków - wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Jednak obóz rządzący nie może być spokojny i w pełni zadowolony. W stosunku do poprzedniego badania traci nie tylko minimalnie poparcie, ale również trzy mandaty i do samodzielnych rządów w kolejnej kadencji PiS "brakuje aż 40 posłów".
33,8 proc. - takim poparciem cieszy się dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski. Oznacza to minimalną obniżkę notowań o 0,3 pkt. proc. (na granicy błędu statystycznego) względem poprzedniego sondażu WP przed dwóch tygodni.
Podobną utratę poparcia (o 0,2 pkt. proc.) notuje również Koalicja Obywatelska. Z wynikiem 26,2 proc. zajmuje jednak pewne drugie miejsce, tracąc do Zjednoczonej Prawicy 7,6 pkt. proc.
Zadowolonym z najnowszego rankingu poparcia powinien być Szymon Hołownia. Jego Polska 2050, na którą głosować chce 13,6 proc. respondentów, znajduje się na najniższym stopniu podium i notuje wzrost o 1,7 pkt. proc. w stosunku do badania z końcówki września.
Tuż za podium znalazła się Lewica z wynikiem 8,8 proc. Do Sejmu weszłyby także balansujące na granicy progu wyborczego (zakładając, że wystartują jako komitety, a nie koalicje ugrupowań) PSL-Koalicja Polska, który notuje 5,6 proc. poparcia, a także Konfederacja, którą wskazało 5 proc. Polaków.
7 proc. ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos w wyborach.
PiS liderem, ale to opozycja ma więcej mandatów
Zjednoczona Prawica jest liderem, ma dużą przewagę nad największą siłą opozycyjną, ale nie może być usatysfakcjonowana takimi wynikami sondażowymi. Celem Jarosława Kaczyńskiego nie jest jedynie wygranie wyborów, ale trzecia kadencja rządów z rzędu. Do tego potrzebna jest większość w Sejmie, czyli minimum 231 posłów. A do tego obozowi rządzącego "brakuje 40 parlamentarzystów".
Przełożenia wyników naszego sondażu na mandaty poselskie - zgodnie z obowiązującą ordynacją - podjął się dla Wirtualnej Polski prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. A sytuacja wygląda tak:
- PiS - 191 mandatów (o 3 mniej niż po poprzednim badaniu dla WP)
- KO - 143 mandaty (o 2 mniej)
- Polska 2050 - 65 mandatów (aż o 11 więcej)
- Lewica - 35 mandatów (o 2 mniej)
- PSL-Koalicja Polska - 15 mandatów (o 4 więcej)
- Konfederacja - 11 mandatów (o 6 mniej)
Jak na dłoni widać, że nawet w przypadku startu na osobnych listach, komitety partii opozycyjnych zdobyłyby większość głosów w Sejmie, niezbędną do rządzenia. Sojusz KO-Polska 2050-Lewica-PSL/KP uzyskałby 258 mandatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Reparacje wojenne dla Polski. Oto, co myślą zwykli Niemcy
Polacy chętnie pójdą do urn?
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, do urn wyborczych udałoby się 57,6 proc. badanych (48,6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 9,1 proc. "raczej tak").
Lokali wyborczych nie odwiedziłoby 39,9 proc. respondentów, z czego 19 proc. twierdzi, że kategorycznie nie ma ochoty wziąć udziału w głosowaniu. 2,4 proc. uczestników badania nie potrafiło odpowiedzieć, czy poszłoby na wybory.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 7-9 października 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.
Źródło: WP Wiadomości