PolskaNajmniejsze miasto w Polsce świętuje 670-lecie istnienia

Najmniejsze miasto w Polsce świętuje 670‑lecie istnienia

Najmniejsze pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce - obchodzi w tym roku
670-lecie istnienia. Z tej okazji 28 lipca w południe rozpoczął się festyn pod hasłem "Najmniejsze miasto - wielcy wykonawcy".

W programie festynu zaplanowane są m.in. występy artystów ludowych i estradowych oraz otwarcie wystawy fotografii autorstwa regionalisty i znawcy muzyki ludowej prof. Andrzeja Bieńkowskiego.

Wyśmierzyce leżą w województwie mazowieckim, około 70 km na południe od Warszawy, w powiecie białobrzeskim. Prawa miejskie otrzymały w 1338 roku, które utraciły po upadku powstania styczniowego w 1870 roku. Odzyskały je ponownie w 1922 roku.

Burmistrz miasta Władysław Jasiński powiedział, że według ostatnich spisów, sporządzonych przez pracowników Urzędu Miasta Wyśmierzyce liczą 945 mieszkańców, a gęstość zaludnienia gminy wynosi 27 osób na km kwadratowy przy średniej krajowej 122 osoby na km kw.

Łącznie jest tutaj około 15 ulic. Stoją przy nich pełne uroku drewniane, parterowe domki z rzeźbionymi gankami. Takich posesji znajduje się w mieście około 500. Prawie 200 z nich to budynki zabytkowe - liczą ponad 100 lat.

Według burmistrza, mieszkańcy Wyśmierzyc są dumni ze swojego miasta. Jeszcze 20 lat temu wyśmierzyczanie, aby odróżnić się od mieszkańców pobliskich wsi i zaakcentować swoją "miastowość", nosili krawaty na co dzień, np. do pracy w ogródku - podkreślił Jasiński.

Teraz ten zwyczaj zanikł. Podobnie zresztą jak tradycyjny sposób kiszenia ogórków, z których Wyśmierzyce, leżące w dolinie Pilicy, słynęły jeszcze w latach 80. Kiszono je topiąc beczki wodzie w starorzeczach Pilicy - wyjaśnił burmistrz.

Jasiński podkreślił, że mimo iż Wyśmierzyce miasta nie przypominają, to jest tutaj wszystko, czego potrzeba mieszkańcom, m.in.: szkoła podstawowa, gimnazjum, przedszkole, dwa ośrodki zdrowia, kościół i Urząd Miasta, który razem z burmistrzem zatrudnia 11 osób.

Obecnie największą inwestycją prowadzoną w mieście jest przebudowa dwukilometrowego odcinka przebiegającej przez miasto drogi krajowej nr 48. W ostatnich latach oddano do użytku oczyszczalnię ścieków.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wieśmazowszemiasto

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)