Najkrótszy dzień w roku. Ile potrwa? Przesilenie zimowe już niebawem
Najkrótszy dzień w roku nazywany również przesileniem zimowym rozpoczyna astronomiczną zimę. Każdy dzień następujący po nim będzie coraz dłuższy - co pozytywnie wpływa na samopoczucie i zegar dobowy człowieka. Ile potrwa najdłuższa noc 2022? Wszystko zależy od regionu Polski.
Najkrótszy dzień 2022 wypada 21 grudnia. To także początek astronomicznej zimy, która w tym roku rozpoczyna się dzień wcześniej od tej kalendarzowej. Moment przesilenia zimowego dla wielu osób może być przygnębiający - w tym czasie noc potrwa ponad 16 godzin.
Najkrótszy dzień w roku 2022. Czy przesilenie zimowe co roku wypada w ten sam dzień?
Pierwszy dzień astronomicznej zimy — w przeciwieństwie do tej kalendarzowej — nie ma stałej daty. Ma to swoje podłoże w różnicy pomiędzy rokiem zwrotnikowym a rokiem kalendarzowym. Aby ją zniwelować, co cztery lata mamy do czynienia z latami przestępnymi, które "przesuwają" czas przesilenia zimowego. Już w 2023 najkrótszy dzień roku wypadnie 22 grudnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Będą białe święta? Synoptyk o wstępnych prognozach
Co ważne, najkrótszy dzień w roku na półkuli północnej (gdzie leży Polska) jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku półkuli południowej - w tym czasie mieszkańcy terenów położonych na południe od równika mają do czynienia z przesileniem letnim.
Najkrótszy dzień w roku. Ile potrwa?
Najkrótszy dzień roku nie ma jednej długości w Polsce. Wynika to różnicy szerokości geograficznych, na których położone są województwa. Ze względu na różny kąt padania promieni słonecznych na północy i południu kraju, różnica pomiędzy wschodem oraz zachodem Słońca w górach i nad morzem wyniesie niemal godzinę. Mieszkańcy Zakopanego rozpoczną dzień o godzinie 7:32. Słońce zajdzie zaś około 15:43. W Gdańsku wschód Słońca będzie miał miejsce ponad pół godziny później — o 8:04 a zachód — o 15:22. Najkrótszy dzień w roku potrwa więc od 7 godz. i 18 minut do 8 godz. i 11 minut.
Najkrótszy dzień 2022. Przesilenie zimowe kiedyś i dziś
Obecnie najkrótszy dzień w roku i powiązane z nim przesilenie zimowe nie jest obchodzone w szczególny sposób. W dawnych czasach początek zimy był jednak hucznie celebrowany - zarówno przez Słowian, jak i starożytnych Rzymian, czy przez ludy germańskie. Niezależnie od kultury, podczas przesilenia zimowego czczono bóstwa związane ze Słońcem, plonami i światłością. Z wielu kultywowanych wówczas zwyczajów powstały znane współcześnie tradycje bożonarodzeniowe.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.