Al-Kaida
Choć to Al-Kaida została po atakach 11 września 2001 r. wrogiem nr jeden USA i amerykańskich sojuszników, a nazwa organizacji stała się synonimem światowego zbrojnego dżihadu, jej skarbiec wydaje się być bardzo skromny w porównaniu z innymi grupami terrorystycznymi. W 2011 r., krótko po śmierci lidera Al-Kaidy Osamy bin Ladena, serwis Money Jihad szacował jej roczny budżet między 16 a 50 mln dol.
Finansowy obraz "Bazy" wygląda jednak inaczej, jeśli przyjrzeć się jej filiom. Siła Al-Kaidy polega bowiem na dużej decentralizacji i inspiracji do krwawych działań islamistów na całym świecie. Wystarczy przypomnieć, że ISIL działało dawniej jako odłam Al-Kaidy w Iraku, nim sojusz został zerwany.
Obecnie najsilniejszymi odłamami są: Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) i Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM). Ta pierwsza jest odpowiedzialna m.in. za zamachy w Jemenie. Zdaniem CRF, budżet AQAP zasilają napady na banki, porwania, wpływy z przemytu narkotyków oraz fałszywa działalność charytatywna. Serwis organizacji wymienia także, powołując się na dokumenty amerykańskich władz, że terrorystów wspierają darczyńcy z Arabii Saudyjskiej - kraju, który również jest nękany atakami Al-Kaidy, a jego władze są sojusznikami Waszyngtonu.
Z podobnych finansowych źródeł utrzymuje się AQIM. Dodatkowo islamiści zdobyli sporo broni z libijskich arsenałów, korzystając z zamieszania podczas rewolucji przeciwko rządom Muammara Kadafiego.
Na zdjęciu: członkowie AQAP, kwiecień 2014 r.